Čtyřmi zeměmi s největší plochou ekologického zemědělství v EU jsou Francie, Španělsko, Itálie a Německo, které v roce 2012 dohromady představovaly 52 % celkového objemu a v roce 2020 59 %. Největší podíl plochy využívané ekologickým zemědělstvím v EU byl věnován trvalým travním porostům (42 %), zeleným krmivům (17 %), obilovinám (16 %) a trvalým kulturám, jako je ovoce, olivy a vinice (11 %). Navzdory významnému růstu představuje ekologická živočišná výroba stále malý podíl celkové živočišné produkce v EU, a to mezi 1 % a 7 % v závislosti na odvětví.
Snižování užití hnojiv a pesticidů
V době, kdy je pro EU zásadní snížit svou závislost na hnojivech z geopolitických, environmentálních a ekonomických důvodů, údaje z účetní datové sítě EU pro zemědělství (FADN) ukazují, že ekologické zemědělské podniky vynakládají na tyto produkty a pesticidy mnohem méně než konvenční zemědělské podniky. Ekologické farmy s plodinami na orné půdě ušetří 75–100 % nákladů na přípravky na ochranu rostlin na hektar a 45–90 % nákladů na hnojiva na hektar ve srovnání s konvenčními farmami. Ekologické zemědělské podniky mají v průměru nižší výnosy (například o 5–30 % nižší u výnosů plodin) a v některých odvětvích mají větší potřebu pracovní síly, aby produkovaly stejnou výstupní hodnotu jako konvenční zemědělské podniky. Stále vytvářejí podobný nebo vyšší příjem na pracovníka díky vyšším cenám a vyšší úrovni podpory EU, která vyplývá především ze společné zemědělské politiky (SZP).
Platby pro ekologii
V roce 2020 obdrželo 61,6 % půdy v EU využívané k ekologickému zemědělství zvláštní platby podpory z ekologické produkce ze SZP, přičemž v průměru 144 eur/ha podpory SZP a 79 eur/ha vnitrostátního spolufinancování. Ekologičtí zemědělci v oblastech s přírodními omezeními by mohli získat dodatečnou podporu, která podpoří zemědělství v oblastech s přírodním znevýhodněním. Další opatření pro rozvoj venkova rovněž podpořila rozvoj ekologické produkce, včetně investic do postupů ekologického zemědělství a podpory na uvádění ekologických produktů na trh a jejich propagaci. V nové SZP (počínaje rokem 2023) je podíl využívané zemědělské půdy, která obdrží podporu SZP pro ekologické zemědělství, vyšší.
Ekologické produkty
Rychlý nárůst prodeje ekologických produktů ukazuje na růst poptávky spotřebitelů a úspěšnost opatření na udržení poptávky. Růst prodeje biopotravin byl obzvláště silný během pandemie covid-19, což je chápáno jako důsledek toho, že spotřebitelé věnují větší pozornost zdravotním problémům, vyšší spotřebě potravin doma a/nebo nedostatku konvenčních potravin. Současný hospodářský vývoj, jako je inflace potravin, však ovlivňuje kupní sílu spotřebitelů v EU a má vliv na poptávku po ekologických produktech.
Udržitelnost ekologického zemědělství
Zveřejněný přehled trhu zahrnuje údaje o ekologickém zemědělství a vývoji odvětví ekologické produkce v EU za poslední desetiletí, včetně analytických prvků týkajících se ekologické produkce, udržitelnosti odvětví ekologické produkce, prodeje ekologických produktů, dovozu ekologických produktů a druhu a výše veřejné podpory, kterou odvětví ekologické produkce EU obdrželo. Nastiňuje, jak podpora ekologického zemědělství ze strany EU přispěje k dosažení ambicí Zelené dohody, a obsahuje přehled podpory přechodu a zachování ekologického zemědělství, jakož i ambicí ekologického zemědělství ve strategických plánech SZP. Zvláštní důraz je kladen na rozvoj sektoru ekologického zemědělství ve vybraných členských státech EU, konkrétně v Rakousku, Polsku, Česku, Francii a Rumunsku. Zpráva rovněž představuje iniciativy EU na podporu výzkumu a inovací v odvětví ekologické produkce.
Ag-Press