Pomocí regenerativních metod úspěšně hospodaří na svých polích také farmáři v České republice a jen za loňský rok se díky nim vrátilo do půdy 49 213 tun CO2. Zemědělcům, kteří takto hospodaří, nabízí finanční podporu startup Carboneg, a to za každou uloženou tunu CO2 do půdy. Průměrná odměna v prvním roce fungování projektu činila 6123 Kč/ha a celkový příjem pro zemědělce je 12,3 mil. korun.
Uhlík patří do půdy a čeští zemědělci ho tam vracejí po tunách. Počty zemědělských podniků a drobných farmářů, kteří „krmí“ půdu organickou hmotou, třeba jen na části jejich pozemků, neustále rostou. V České republice jich je aktuálně již několik desítek. Na začátku všeho je odklon od konvenčního zpracování půdy, při kterém dlouhodobě dochází k velkému uvolňování CO2 do ovzduší. Naopak přechodem na regenerativní zemědělství s minimálním narušováním půdy a využitím kombinace regenerativních postupů, jako jsou neustálý pokryv půdy, přímé setí, pěstování meziplodin a regenerativní pastva, dochází k tzv. sekvestraci uhlíku. Přebytečný atmosférický oxid uhličitý se při fotosyntéze mění na uhlíkaté látky, které pak rostlina ukládá do půdy, pokud funguje její symbióza s půdní mikrobiologií.
Tímto způsobem se může do půdy uložit až několik miliard tun uhlíku ročně a na rozdíl od uhlíku v atmosféře je vyšší množství uhlíku v půdě prospěšné. Půdy jsou kvalitnější, úrodnější, schopné zadržovat více vody, bohaté na humus, což ve výsledku znamená i kvalitnější potraviny. A jak ukazují první zkušenosti českých farmářů, systém je pro podniky ziskový.