Hlavička webových stránek trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz

Spolupracují na vývoji pěstebních robotů

Ve spolupráci s rodinou Sklenářových na Ráječku vyvíjí brněnský IT tým konstruktéra Vratislava Beneše robotické pomocníky nazvané FraveBot

První fóliovník pro hydroponické pěstování rajčat postavili na Farmě Ráječek v Brně v roce 2017, v letošním roce rozšířili pěstování ve fóliových krytech o hydroponické pěstování jahodníků. Zhruba rok spolupracují s tuzemskou vývojářskou IT firmou na nových robotických pomocnících pro pěstitele se skleníkovou kulturou.

Zatím testují dva typy robotů s umělou inteligencí – Scouta, který umí vyhledat problém v podobě choroby nebo škůdce na rostlině, a sklízecího robota, kterého nazvali Harvestor. Původně chtěli konstruktéři vyvinout robota pro sklizeň rajčat, ale o zemědělství nevěděli nic. Proto se spojili s Matějem Sklenářem z Farmy Ráječek, která se zajímá o nové pěstební technologie. Nakonec se místo sklizně zaměřili na kontrolu zdravotního stavu rostlin v průběhu jejich růstu, protože finální utržení plodu už je jen pomyslnou třešinkou na dortu. Během pěti měsíců vznikl robot, který skenuje listy a výhony rajčat a jahodníků a porovnává je se svou databází nahraných chorob a škůdců. Dokáže identifikovat škůdce a choroby podle symptomů. Kolem srpna/října budou roboty testovat v praxi na přesné postřikování rostlin vhodným přípravkem na ochranu rostlin. „Díky robotizaci budeme v blízké budoucnosti schopni eliminovat problémy s chorobami a škůdci už v samotném zárodku,“ podotkl Matěj Sklenář. Na databázi chorob a škůdců spolupracují s odborníky z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. „Roboti jsou naší nadějí, že i v době, kdy nebude dostatek pracovníků v zemědělství, budeme moci zeleninu dále pěstovat,“ konstatoval Ing. Josef Sklenář, majitel Farmy Ráječek.

FraveBot má zabudované umělé neuronové sítě, rostliny snímá celkem šest kamer, za jednu sekundu ujede 20 cm a pracuje až 20 hodin denně. Zbylé čtyři hodiny ze dne jsou vyčleněny na nabíjení. Za 24 hodin robot projede zhruba dva hektary plochy. Rostliny skenuje a pokud najde problém, pošle snímek na úložiště a upozorní pěstitele, který tak může rozhodnout o dalším postupu. Konstruktéři pracují na skupině robotů pro hydroponické pěstování jahodníků – dva budou sklízet, třetí bude monitorovat zdravotní stav jahod. Roboty představili na brněnském Mezinárodním strojírenském veletrhu a na nizozemském veletrhu GreenTech.

 

Hydroponické pěstování jahodníku konzultují na Ráječku s odborníkem z Nizozemska

„Díky robotizaci budeme v blízké budoucnosti schopni eliminovat problémy s chorobami a škůdci už v samotném zárodku,“ podotýká Matěj Sklenář.

Na farmě Ráječek zvolili jednou- i stáleplodící nizozemské odrůdy rezistentní vůči houbovým chorobám s chutnými plody

IMG_3808
Pěstování révy vinné v ekologickém režimu
Ekologický režim pěstování plodin je intenzivně skloňovaným trendem. Nevyhýbá se ani vinohradnickému...
mmm3
Traktory na metan – postřehy z praxe
Současná doba přináší velký tlak na snižování produkce oxidu uhličitého. Tradiční ropná paliva jsou označována...
1 generacni ryby
Chov ryb v recirkulačních akvakulturách má budoucnost
Chov sladkovodních ryb v recirkulačních akvakulturních systémech je podle Evropské unie zejména řešením...