Bioplyn má v moderní energetice důležité místo

Zemědělské bioplynové stanice (BPS) již mají v Česku úspěšnou historii. Uplatní se však i v moderní energetice budoucnosti. Především jde o produkci biometanu jako náhrady zemního plynu. Dotační podpora by měla zemědělce motivovat nejen k výstavbě nových zdrojů, ale také ke konverzi stávajících bioplynových stanic. Důležitý je i další rozvoj tradičního bioplynu pro místní výrobu elektřiny a tepla. A v neposlední řadě mohou být BPS důležitou součástí stabilizace celé sítě s elektřinou.

Evropská komise ukazuje v programových balíčcích, které se dělí do konkrétních nařízení, že s bioplynem se v EU do budoucna stále počítá a jeho potenciál má vzrůstající tendenci. Jde především o program RePowerEU, který definuje ambiciózní tempo rozvoje na 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 a více jak 110 miliard v roce 2040. Cíl je uváděn jako objem finálního biometanu (pro určení množství energie), ale je nutné si jej představit i jako celkový objem vyrobeného bioplynu právě s takovým obsahem čistého metanu.

Přímá náhrada fosilního zemního plynu

Důležitou úlohou pro biometan je přímá náhrada zemního plynu. Nárůst objemu biometanu v potrubí se zemním plynem by měl odpovídat rozvoji plynových zdrojů nahrazujících uhlí v teplárenství, v tzv. špičkovacích zdrojích elektřiny i jako čisté palivo pro dekarbonizaci průmyslu. Nejnovější evropské nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise tento směr potvrzuje a mimo jiné umožňuje rychlejší procesy při výstavbě a uvádění do provozu.

Postoj ČR, spočívající v odkládání EU ETS II a zpochybňování Green Dealu, však tržní principy podpory biometanu oslabuje a nelze se tedy divit jen pozvolnému tempu výstavby nových instalací. Změna by však mohla nastat spuštěním aukcí na biometan, které se nově ukotvily do zákona o podporovaných zdrojích díky balíčku LEX OZE III. Spuštění aukcí se očekává ve druhém čtvrtletí roku 2026.

Pro moderní energetiku Česka jsou však potřebné jak biometan, tak elektřina a teplo z kogeneračních jednotek BPS pro spotřebu přímo v místě výroby. Další rozvoj by se tedy měl soustředit i na zvyšování produkce bioplynu jako takového. K tomu zde máme k dispozici dostatečný potenciál vstupních surovin v komunálních odpadech, vedlejších produktech živočišné výroby a zejména v udržitelně pěstované zemědělské biomase.

Bioplynové stanice jako flexibilní zdroje

Podpora biometanu by měla motivovat k výstavbě nových zdrojů, ale i ke konverzi stávajících BPS. Kogenerační jednotky uvolněné z nonstop služby 24/7 budou připraveny k poskytování flexibilního výkonu. Právě flexibilita je budoucnost pro BPS, které na konverzi do biometanu nejsou technicky vhodné anebo využívají vysoký podíl vyrobeného tepla.

K tomu je třeba dodat, že v rámci projednávání zákona LEX Plyn byl poslancům předložen i zajímavý pozměňovací návrh, který upravoval podmínky podpory biometanu tak, aby byla poskytována jen v pásmech s vysokou cenou elektřiny. I když návrh nebyl přijat, je zřejmé, že v budoucnu bude flexibilní výkon právě z bioplynu důležitým nástrojem pro pokrytí vysoké poptávky po elektřině v období, kdy je nižší dodávka z fotovoltaických a větrných elektráren. Pro energetiku je proto výhodné nasměrovat výkon BPS mimo výrobní diagram zejména FV elektráren, tím přes den uvolnit místo v síti pro levnější elektřinu z bioplynu, a naopak se moci spolehnout na dodávku v čase špiček. Flexibilitu ještě umocní akumulační systémy typu Power-to-Gas, které jsou vhodné právě pro spojení s bioplynovými stanicemi.

(Pozvánka: Konference Bioplyn a biometan – výzvy a příležitosti)

 

Technologie výroby a vtláčení biometanu do plynárenské sítě u bioplynové stanice v zemědělském družstvu Litomyšl. Foto archiv Hutira Green Gas
Statek Suchohrdly: unikátní propojení živočišné a rostlinné výroby s bioplynovou stanicí a kogenerační technologií. Foto archiv Cogen
Flexibilita sítě je novou šancí i pro ty bioplynky, které na konverzi do biometanu nejsou technicky vhodné anebo využívají vysoký podíl vyrobeného tepla. Foto Jiří Trnavský
Mezi C4 rostliny, které dokážou efektivně využívat vodu, patří například čirok Foto Barbora Venclová
Pro udržitelnější hospodaření s vodou
Stres způsobený suchem je jedním z nejvýznamnějších limitujících faktorů rostlinné produkce na celém...
web_Britanie_U
High-tech produkce ovoce a zeleniny
Ministr životního prostředí a zemědělství Velké Británie Ranil Jayawardena představil plány na zvýšení...
Výběr z příspěvků