Živočišná produkce v ekologickém zemědělství v ČR: Cesta k udržitelnosti

Ekologické zemědělství (EZ) hraje v české krajině důležitou roli. S téměř 17% podílem na celkové zemědělské půdě představuje životaschopnou alternativu ke konvenčnímu zemědělství. Důraz na welfare zvířat, šetrné využívání přírodních zdrojů a rozvoj venkova řadí ekologickou živočišnou produkci mezi důležité pilíře trvale udržitelného hospodaření.

Struktura chovů v EZ: Přežvýkavci dominují

V roce 2023 bylo v EZ chováno přes 272 tis. kusů skotu, z toho drtivá většina masného typu. Význam chovu masného skotu odráží i fakt, že ekologicky je chováno více než 58 % všech krav bez tržní produkce mléka (KBTPM) v ČR. Naproti tomu ekologický chov dojnic zůstává okrajový – podíl dojnic v EZ dosahuje jen necelých 3 % oproti 26% podílu v konvenčním sektoru.

Vedle skotu tvoří významnou složku ekologické živočišné produkce také ovce a kozy. V roce 2023 bylo ekologicky chováno přes 70 tis. ovcí a 7 tis. koz. Přestože jejich počet v posledních letech klesá, stále plní důležitou roli v péči o travní porosty a jsou zdrojem specifických produktů – skopového masa, kozího a ovčího mléka a sýrů.

V rostoucím trendu je chov koní, zejména na extenzivních pastvinách v podhorských oblastech. Drůbež (62 tis. kusů) a prasata (2 193 kusů) zůstávají v EZ okrajovými kategoriemi, částečně kvůli náročným podmínkám na certifikovaný chov, vyšším nákladům a slabšímu odbytu.

Regionální rozložení: Hory a podhůří jako páteř ekochovů

Živočišná produkce v EZ je úzce propojena s trvalými travními porosty (TTP), které tvoří základ krmení. Nejvyšší podíl ekologických TTP se nachází v horských a podhorských oblastech – zejména v Karlovarském, Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, kde přesahuje 60 %.

Skot je nejčastěji chován na ekologických farmách v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji. Ovce dominují v Jihočeském a Zlínském kraji, kozy ve Středočeském kraji a na Vysočině. Významným centrem chovu „bio“ prasat je Kraj Vysočina, drůbež se nejvíce uplatňuje v Libereckém a Moravskoslezském kraji.

Produkce a uplatnění: Biohovězí a biomléko s rezervami

Největší objem živočišné produkce v EZ tvoří hovězí maso – v roce 2023 se ho vyprodukovalo 8 844 tun, tedy více než 90 % z celkové produkce masa v EZ. Přibližně 70 % této produkce se uplatní na českém trhu, přičemž třetina masa se vyváží. Maso je často prodáváno bez bio certifikace, což snižuje jeho tržní přidanou hodnotu.

Produkce biomléka dosáhla v roce 2023 více než 34 mil. litrů, z čehož 97 % tvořilo kravské mléko. Ačkoliv 90 % kravského mléka je prodáno jako bio, část z něj se nakonec zpracuje v konvenčním systému. Na rozdíl od toho je kozí a ovčí mléko většinou zpracováno přímo na farmách na sýr, jogurty či tvaroh – a to s vysokým podílem bio certifikace (88–92 %).

Významnou, i když menší komoditou, jsou biovejce. V roce 2023 jich bylo vyprodukováno přes 5,6 milionu kusů, přičemž téměř veškerá produkce byla prodána v biokvalitě na domácím trhu.

ČR v evropském srovnání: V přežvýkavcích v čele, u monogastrů pozadu

V evropském měřítku si Česká republika vede nadprůměrně v ekologickém chovu skotu (20 %), ovcí (39 %), koz (25 %) a koní (27 %). Oproti tomu chov dojnic, drůbeže a prasat je slabší – jejich podíl nepřesahuje 2 %, resp. 0,3 %.

Země jako Řecko, Rakousko či Švédsko mají v některých kategoriích výrazně vyšší podíl ekologicky chovaných zvířat, avšak v chovu ovcí drží ČR 2. místo v EU. To ukazuje, že v podmínkách střední Evropy lze úspěšně provozovat udržitelné formy živočišné výroby, zejména v extenzivních systémech.

Výzvy a potenciál: Spotřebitel jako klíč

Ekologické zemědělství je v ČR dlouhodobě podporováno státem a stabilizováno jako jedna z cest ke snížení environmentálních dopadů zemědělství. Výzvou zůstává nízká ekonomická návratnost některých druhů produkce, omezený zpracovatelský sektor a kolísavý zájem spotřebitelů.

Další rozvoj EZ bude záviset na ochotě trhu akceptovat vyšší ceny za „bio“ produkty, ale také na rozšíření zpracovatelských kapacit a podpory místního odbytu. Právě živočišná produkce v EZ má potenciál zásadně přispět k udržitelnosti – jak z hlediska krajiny a biodiverzity, tak i v rámci etického přístupu ke zvířatům.

 

Chov prasat v ekologickém zemědělství je zatím v ČR marginální
Struktura živočišné výroby, Zdroj Náš chov, Lucie Rádlová
Ekologické produkty se často prodávají přímo na farmách
web_Britanie_U
High-tech produkce ovoce a zeleniny
Ministr životního prostředí a zemědělství Velké Británie Ranil Jayawardena představil plány na zvýšení...
agrolesnictví 02
Ministerstvo zemědělství bude podporovat agrolesnictví
Zemědělci budou moci získat podporu na pěstování dřevin, pokud na stejném pozemku budou zároveň růst...
Výběr z příspěvků