Znalost rezistence pomáhá s antirezistentní strategií

Mezi nejpoužívanější herbicidy ohledně počtu účinných látek i rozsahu aplikací patří inhibitory acetolaktát syntázy (ALS), zahrnující látky ze skupiny sulfonylmočovin, triazolopyrimidinů, triazolinonů a imidazolinonů. Některé z nich se používají již více než 40 let. Příliš časté a opakované používání těchto herbicidů přináší problémy s herbicidní rezistencí, která vzniká v důsledku jednostranného selekčního tlaku aplikací herbicidů se stejným místem účinku a častému výskytu mutací genu als způsobujících rezistenci.

V České republice je rezistencí vůči ALS inhibitorům zasaženo mnoho populací hospodářsky významných plevelných trav, jako jsou chundelka metlice (Apera spica-venti), sveřep jalový (Bromus sterilis) a psárka polní (Alopecurus myosuroides). Mnoho populací trav má křížovou rezistenci k více herbicidům ze stejné skupiny a v několika málo případech i vícenásobnou rezistenci k látkám s jinými mechanismy účinku. Začínají se objevovat první případy rezistence u dvouděložných plevelů, jako jsou heřmánkovec nevonný (Matricaria inodorum) a mák vlčí (Papaver rhoeas). Vzhledem k přibývajícím počtům rezistentních populací a nezbytnosti zavádění účinných antirezistentních opatření nabývá na významu monitoring rezistence a studium její molekulární podstaty. Touto problematikou se dlouhodobě zabývají odborníci z katedry agroekologie a rostlinné produkce České zemědělské univerzity v Praze (Ing. Pavlína Košnarová, Ph.D., Ing. Kateřina Hamouzová, Ph.D., prof. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., a prof. Ing. Josef Soukup, CSc.,). Aktuální výsledky jejich výzkumu zveřejní připravované vydání časopisu Úroda (7/2024).

V letech 2019–2023 bylo v rámci jejich výzkumu odebráno z polí po celé ČR několik desítek vzorků semen z populací různých plevelných druhů, které přežily ošetření ALS inhibitory a panovalo u nich podezření na rezistenci. Konkrétně se jednalo o chundelku metlici, psárku polní, sveřep jalový a jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum) pocházející zejména z porostů ozimé pšenice, a dále pak mák vlčí a heřmánkovec nevonný z ozimé pšenice a ozimé řepky. Odborníci potvrdili narůstající problém s rezistencí vůči ALS inhibitorům testovaných druhů.

V případě podezření je k dispozici testování

Rozšiřování herbicidní rezistence k ALS inhibitorům představuje v České republice pro zemědělskou praxi závažný problém. Tato skutečnost podle odborníků ztěžuje regulaci plevelů a zároveň zvyšuje náklady na ochranu plodin. Je proto nezbytné průběžně monitorovat výskyt a šíření herbicidní rezistence a zároveň vyvíjet nové antirezistentní strategie. Monitoring herbicidní rezistence na ČZU je již druhým rokem podporován projektem MZe ČR v rámci zajištění plnění cílů Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů. V případě podezření na herbicidní rezistenci se lze obrátit na zástupce pracoviště katedry agroekologie a rostlinné produkce a nechat si otestovat vzorek plevele, u něhož pěstitelé předpokládají rezistenci.

Rezistenci lze omezit

Během více než dvacetiletého monitoringu a testování vzorků populací chundelky metlice se díky doporučením a zaváděním antirezistetních strategií podařilo na mnoha místech výskyt a vývoj herbicidní rezistence výrazně omezit. Naopak začínají narůstat problémy s jinými trávovitými pleveli, zejména s rezistentními populacemi sveřepu jalového, kostřavojílků a jílků. V následujících letech budou velmi pravděpodobně přibývat problémy s regulací těchto druhů, neboť všechny vykazují rychlou tendenci k vývoji herbicidní rezistence a alternativní možnosti regulace jsou a budou dosti omezené. Již nyní by se měla pozornost obracet na preventivní metody. V žádném případě by neměly být aplikovány více než dva přípravky obsahující ALS, ať už ve směsi nebo jako následné ošetření. Omezený sortiment herbicidů a jednotvárnost agrotechnických postupů vytvářejí silný tlak na odpovědné používání chemické ochrany, avšak stále jsou dostupné strategie a techniky, které mohou minimalizovat rizika spojená s jejich použitím, zdůrazňují vědci z katedry agroekologie a rostlinné produkce ČZU.

Účinnost vybraných ALS inhibitorů u jedné z testovaných populací sveřepu jalového Foto archiv ČZU
potraviny_plytvani
Mladí lidé podle výzkumu více plýtvají potravinami
Generace Z, tedy lidé narozeni mezi lety 1995 a 2010, plýtvá potravinami dle svých odhadů více než generace...
Společnost Agreena rozšířila svou platformu pro uhlíkové zemědělství na dva miliony hektarů
Agrotechnologická společnost Agreena oznámila dnes, že její platforma pro ukládání uhlíku do půdy nyní...
Výběr z příspěvků