
V průběhu března a dubna výzkumníci na chmelnicích napříč Českem instalují 40 chytrých meteostanic. Ty budou nepřetržitě měřit a sbírat data o srážkách, teplotě a vlhkosti vzduchu, půdní vlhkosti a dalších parametrech.
Nové meteostanice se připojí ke stávajícím 18, které na chmelnicích už byly instalovány v minulosti. Vznikne tak hustá síť, která pokryje všechny tři chmelařské oblasti v České republice – Žatecko, Úštěcko a Tršicko.
Vodní bilance na dané chmelnici
Díky investici pivovaru do nových meteostanic ve výši přes jeden milion korun se podstatně zpřesní předpovědi prediktivního modelu v aplikaci PRO CHMEL, která od loňska v pilotním provozu radí farmářům se zavlažováním. „Celkem budeme získávat data z téměř 60 lokalit. Každý chmelař v Česku tak dostane v reálném čase údaje o klimatických podmínkách přesně v oblasti, kterou si zvolí,“ uvádí Jakub Zaoral, vedoucí projektu PRO CHMEL z Plzeňského Prazdroje.
Klíčovou funkcí aplikace PRO CHMEL je přehled o vodní bilanci na sledovaných chmelnicích. Na základě předchozích srážek, půdní vlhkosti a zavlažování prediktivní model vypočítává množství potřebné a současně tedy i chybějící vody, kterou je ideálně potřeba chmelu dodat, aby pěstitel získal požadovaný výnos a obsah alfa kyselin, které jsou zásadní pro hořkost piva. Na základě sběru dat z chmelnic již v roce 2023 výzkumníci zjistili, že jedna rostlina chmele potřebuje na sezónu zhruba 800 litrů vody, přičemž množství se může lišit zejména v závislosti na vnější teplotě.
Stanice je napájena z fotovoltaiky
Aplikace doposud pro aktuální data o počasí využívala pouze stávající meteostanice, a kromě nich také údaje z půdních senzorů umístěných na chmelnicích, z chmelového EKG na rostlinách nebo také ze satelitních snímků chmelařských oblastí.
Výzkumníci na chmelnicích osazují mikroklimatické stanice vyrobené brněnskou firmou EMS určené pro instalaci v otevřeném terénu. Stanice mimo jiné měří srážky, teplotu a vlhkost vzduchu ve výšce 1,5 m a půdní vlhkost v horizontu 30 cm. Měřené hodnoty se přenášejí do cloudové aplikace, kde jsou k dispozici pěstitelům. Stanice napájí integrovaný fotovoltaický panel, takže nevyžaduje žádné dodatečné zdroje energie.
„Nově získáme podstatně větší objem údajů o povětrnostních podmínkách ze všech českých chmelařských oblastí, čímž aplikaci PRO CHMEL zásadně vylepšíme. Ta tak dokáže pěstitelům poskytnout přesnější data o stavu chmelnice i nutnosti zavlažování. Jde o další krok k tomu, aby z našeho čtyřletého snažení mohli profitovat skutečně všichni pěstitelé chmele v Česku a aby jim aplikace dokázala co nejpřesněji spočítat nároky na zavlažování jejich konkrétní chmelnice,“ dodává Jakub Zaoral z Plzeňského Prazdroje.