Modernizace základem pro kvalitu a efektivitu

Roční produkce jatečných prasat společnosti Lubská zemědělská, a. s. se pohybuje kolem 5000 až 5500 tun, zatímco u kuřat je to přibližně 6000 tun. Předseda představenstva společnosti Ing. Milan Křišťan uvedl, že výkrm prasat je soustředěný ve třech střediscích, a to v Petrovicích, Hejné a Novém Čestíně, předvýkrm mají umístěný ve střediscích v Malém Boru, Břežanech a Chocenském Újezdu a v dalších dvou provozech, v Plánici a Seči, jsou porodny prasnic.

„Bez jejich modernizace bychom v žádném případě nemohli realizovat udržitelných chov, který odpovídá dnešním požadavkům,“ řekl nám předseda „Začali jsme porodnami, které byly kompletně rekonstruovány již před několika lety. Na středisku Plánice je nyní průměrný stav 1125 prasnic s výsledkem 32,49 odchovaných selat na prasnici a rok, na středisku Seč je 641 prasnic s průměrným počtem 33,11 odchovaných selat.“

Uvedené modernizace technologie v porodnách prasnic začaly už v roce 2008 a byly dokončeny v roce 2016. Společnost má dlouholeté dobré zkušenosti se zařízením od německé firmy Big Dutchman, ať už při produkci vepřového, nebo drůbežího masa, takže jim dává přednost. Podle Ing. M. Křišťana je to evidentně proto, že jsou robustní, kvalitní a odolná podmínkám ve stájích. Tento výrobce navíc přichází podle něj se stále novými řešeními.

„V chovu prasat dlouhodobě využíváme nabídky a realizaci projektů od společnosti BD Tech, která u nás značku Big Dutchman zastupuje,“ prozradil. „V současné době na porodně v Seči například testujeme šest zvětšených porodních míst s ohledem na to, že se mluví o zpřísnění norem v podmínkách pro rodící a kojící prasnice. Osobně jsem překvapený, že to zvířata velice dobře snášejí, nedošlo prakticky k žádnému problému, i když jsme měli obavy například z toho, že by prasnice mohly třeba ohrozit ošetřovatele. Využíváme v chovu genetiky PIC, tato zvířata jsou velice klidná, což je zřejmě důvodem, že nedošlo k žádné krizové situaci.“

Podnik nyní také rekonstruuje haly, kde má výkrm prasat. „Celkem máme 14 výkrmových stájí pro prasata, hotových z nich je osm, takže jsme zhruba na šedesáti procentech plánované modernizace. Na začátku května jsme přitom zkolaudovali dvě další stáje, do konce roku by potom měly být dokončeny další dvě haly, čímž by se podíl modernizovaných kapacit měl zvýšit zhruba na 70 %,“ objasnil proces přestavby Ing. Křišťan.

Doplnil, že toto přestavění výkrmových hal je, dá se říct, doslova totální, bourá se vše kromě vnějších obvodových zdí. Pod rošty se potom vybudují zcela nové odpadní kanály, použité rošty jsou přitom řešeny tak, že pro zvířata zajišťují suché prostředí a tím i pohodlí. Velkým přínosem je to, že do objektů nechali zabudovat ventilaci se vstupem vzduchu stropem, což zabraňuje průvanu a zajišťuje optimální teplotu. K chlazení prostor využívají tak zvané CoolBoxy, opět značky Big Dutchman, které nasávaný vzduch ochlazují vodou, díky čemuž lze udržet teplotu ve stájích kolem 27 až 28 °C, a to při venkovní teplotě až 38 °C. Krmení z původního mokrého přebudovali na suché, což podle Ing. Křišťana významně přispělo k optimalizaci klimatu ve stájích, a tudíž i ke zlepšení zdravotního stavu vykrmovaných prasat.

„Modernizace provozů přinesla především zvýšení užitkovosti, například ve výkrmu v přebudovaných objektech dosahujeme už přírůstku téměř jeden kilogram na kus a den či konverze krmiva se snížila zhruba o třicet deka, takže v předělaných stájích se dnes pohybuje pouze kolem dvou a půl kilogramu krmné směsi na kilogram přírůstku a podobně. Znamenala ale i další bonusy, zejména co se týká zdravotního stavu prasat,“ pokračoval Ing. Milan Křišťan. „Snížila se hlavně spotřeba antibiotik. Jde vlastně o spojité nádoby, roste užitkovost, snižují se náklady, zlepšuje se zdravotní stav zvířat, takže je dnes prakticky antibiotiky neléčíme.“

Podnik navíc zavedl vakcinační program s podporou dotací, což také přispělo k omezení potřeby léčby. Například úhyn ve výkrmu se pohybuje pouze kolem jednoho procenta. Modernizační program v Lubské zemědělské, a. s. se přitom dělá za plného stavu zvířat, jinými slovy, tento podnik nevyužívá dnes často používanou tak zvanou repopulaci.

Při těchto modernizačních akcích společnost samozřejmě využívá dotace. Konkrétně investiční ze strategického plánu, na welfare zvířat z národních dotací a také, jak bylo uvedeno, na vakcinaci, což je celoevropský program. „Jako chovatelé někdy žehráme na přísnost nastavených pravidel, například veterinárních, na druhou stranu jako spotřebitelé to vnímáme pozitivně. Díky tomu naše maso z výseku je například považováno za vysoce kvalitní. K tomu bezesporu přispívá i modernizace našich provozů, která je sice mnohdy náročná, pokud to ale hodnotím komplexně, jde bezesporu o prospěšnou záležitost, která nám přinesla mnoho užitečného. Od vylepšení ekonomiky provozu, přes zlepšení zdravotního stavu, zvelebení pracovního prostředí pro ošetřovatele, až po zdokonalení podmínek pro chov zvířat,“ zakončil předseda představenstva Lubské zemědělské, a. s. Ing. Milan Křišťan.

Předseda představenstva společnosti Lubská zemědělská, a. s. Ing. Milan Křišťan
V objektu byla použita technologie suchého krmení od společnost Big Dutchman
IMG_0303
Opravdu výkonný speciál
Od loňského roku je prodávána nová modelová řada traktorů John Deere 5ML, což jsou speciály určené hlavně...
aberdeen angus
Ve šlechtění masného skotu je potenciál
Na semináři „Aktuální směry ve šlechtění hospodářských zvířat se mluvilo o genomické selekci a odhadech...
Výběr z příspěvků