
Její cesta k této práci nebyla vždy přímočará, jako teenager se potýkala se svou venkovskou identitou, zpočátku se distancovala od farmářského zázemí své rodiny. Vstup do Slovinského sdružení mládeže na venkově však změnil její názory. Získala hrdost na zemědělství a zásadní roli venkovského podnikání. Zkušenosti její rodiny a také farmy podnítily její odhodlání dosáhnout změny.
S více než desetiletými zkušenostmi ve venkovských mládežnických organizacích Anja z první ruky viděla, jak jsou venkovské perspektivy při rozhodování často přehlíženy. Zatímco působila jako předsedkyně Národní rady mládeže Slovinska a místopředsedkyně Evropského fóra mládeže, cítila, že v klíčových diskusích chybí právě pohlede lidí z venkova. Rozhodla se to změnit, přestěhovala se do Bruselu, kde nyní pracuje na tom, aby mladí lidé z venkova při rozhodujících jednání nechyběli.
Prostřednictvím své role v organizacích mládeže překlenuje Anja propast mezi místními organizacemi a evropskými institucemi. „Přináším perspektivy skutečného života ve venkovských oblastech a osobní spojení se zemědělstvím do evropské politiky a advokacie,“ vysvětluje. Připravuje půdu hlavně pro vytváření mezinárodních příležitostí pro venkovskou mládež, aby získala dovednosti, vybudovala sítě a rozšířila své perspektivy. Její úsilí pomohlo mnoha mladým lidem vycestovat do zahraničí, čímž si vytvořila celoživotní vzpomínky a profesní spojení.
Jako mladá žena v zemědělském sektoru Anja chápe další výzvy, kterým čelí venkovské ženy. „Mladé ženy z venkovských oblastí jsou často v nespravedlivém postavení. Stále jsou považovány za občanky druhé kategorie a mnohé z nich procházejí těžkostmi, aby se umístily jako silné a nezávislé venkovské ženy,“ vysvětluje. „Dodnes si dobře pamatuji, jak se mě můj zesnulý děda zeptal, jestli bych nechtěl převzít farmu. Bylo to neobvyklé uznání v odvětví, kde jsou ženy často přehlíženy jako nástupkyně farmy. I když jsem si zvolila jinou cestu, tento okamžik mě posílil v přesvědčení, že genderová rovnost musí být v popředí rozvoje venkova. Přesto se mnoho žen nemůže stát majitelkami farem, protože nejsou považovány za schopné stát se farmářkami. A to je něco, co se musí změnit,“ tvrdí. Nadále prosazuje politiku, která podporuje farmářky a zajišťuje, aby měly stejné příležitosti jako jejich mužské protějšky.
„Farmáři by již neměly být nejslabším článkem v potravinovém řetězci,“ tvrdí. Při pohledu do budoucna si Anja představuje zemědělský sektor, který staví zemědělce do středu zájmu a nabízí jim spravedlivé příjmy a udržitelnou budoucnost. „EU hraje důležitou roli při utváření této transformace a do rozhodovacích orgánů by neměly patřit pouze instituce EU a členské státy, ale také zainteresované strany, zejména organizace zastupující zemědělce,“ zdůraznila.
Domnívá se, že politika EU musí zajistit, aby odrážela realitu života na venkově. Jako členka Evropské rady pro zemědělství a potraviny (EBAF) je odhodlána prosazovat změny, které posilí venkovskou mládež a vytváří prosperující venkovské komunity. „Jsem nesmírně šťastná, že mohu v tomto prostoru zastupovat Evropu venkovské mládeže, a doufám, že směry stanovené EBAF budou implementovány do tvorby politik EU,“ dodává.