Zemědělci budou moci osázet ornou půdu, travní porost a trvalý travní porost lesními dřevinami, a to například duby, borovicemi, jasany, habry, lípami, vrbami a topoly nebo ovocnými dřevinami jako je hrušeň, ořešák a slivoň. V rámci agrolesnických systémů mohou růst i keře jako jsou rybízy, lísky a bezy. Celkem je možné vybrat si z přibližně sedmi desítek druhů dřevin.
K podmínkám dotace patří, že minimální výsadba bude činit sto stromů na hektar, jednoho druhu smí být maximálně 40 procent a více než polovina vysázených stromů musí být lesní dřeviny. Ujmout se a růst i v následných letech musí alespoň tři čtvrtiny nově vysázených dřevin. O stromy budou muset zakladatelé porostů pečovat nejméně pět let
Kombinace zemědělské výroby a sázení stromů na pozemku, který zároveň slouží jako pole nebo pastvina, má přispět k zachování produkce a zároveň mít velký ekologický přínos.
„Agrolesnické systémy, tedy sázení stromů nebo keřů na zemědělské půdě, pomohou k omezení vodní a větrné eroze. Kořeny stromů zpevní půdu a dřeviny poslouží jako přirozené větrolamy. Pestřejší krajina zlepší strukturu půdy, zvýší množství organické hmoty v půdě, zadrží více vody a nenásilně rozdělí velké půdní bloky na menší pozemky. Zvířata najdou pod stromy zastíněný úkryt,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Zemědělci dostanou příspěvek téměř 105 tisíc korun na založení hektaru v agrolesnickém systému. V dalších letech mohou získat více než 18 tisíc na péči o jeden hektar. Dotace poplyne z evropského i národního rozpočtu, z toho ale mnohem větší část. Do roku 2027 z národních zdrojů přispěje stát 65 procenty, konkrétně téměř 83 miliony korun, z Evropské unie získáme přibližně 44 milionů korun. Konkrétní výše částky bude záviset na aktuálním kurzu koruny a eura.
Ministerstvo předpokládá, že do programu Agrolesnictví se budou častěji zapojovat menší zemědělci, dotace ale není velikostí podniku nijak omezená. Podle odhadů by se mohli zemědělci do tohoto nového opatření přihlásit s asi 900 hektary zemědělské půdy za programové období 2023 až 2027.