Odpovědní a někde již i uhlíkově neutrální

Vedení skupiny RenoFarmy, hospodařící v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, klade důraz na ochranu životního prostředí a šetrnost k přírodě. A prokazuje to při provozování svých farem, kdy se snaží zavádět nejnovější poznatky vědy do praxe.

O technologicky orientované společnosti RenoFarmy jsme se již zmiňovali. Dnes doplňujeme některé obecné informace o konkrétní činnosti, které jsou pro hospodaření této společnosti typické. Ukazují jednu z možných cest k trvale udržitelnému zemědělství.

Výzkum

Skupina RenoFarmy se intenzivně orientuje na výzkum. Například na analýze půdní DNA si ověřuje, jaké technologie, v jakých sledech a jaké plodiny mají vliv na půdní genom. Spolupracuje s Ústavem výzkumu globální změny akademie věd. Při své činnosti hledá rovnováhu mezi intenzivním zemědělstvím a udržitelností.

Speciální osevní postup

Osevní postup je zelený, obsahuje prvky regenerativního zemědělství (po třech letech pěstování intenzivních zemědělských komodit musí pro půdu následovat dva roky odpočinku, např. jetel nachový a po něm sója). V osevním postupu tedy nejsou jen tržní plodiny a plodiny pěstované pro potřeby ŽV, ale také ozdravné. Agronomové důsledně řeší také hospodaření v erozně ohrožených oblastech. Pásové střídání ochranných a chráněných plodin na erozně ohrožených pozemcích účinně zabraňuje erozi půdy. Typicky jařina a ozim si vyměňují svoje pozice. Toto opatření je kombinováno s meziplodinami a nekultivovaným strništěm.

Snižování vstupních nákladů

Daří se také snižovat vstupy. Například náklady na chemické prostředky klesly po zavedení systému centrálního řízení chemických aplikací, zavedení meteostanic a entomologické laboratoře o třetinu, z 3600 Kč/ha v roce 2019 na 2400 Kč/ha v roce 2021. Postupně se daří snižovat i náklady na provoz zemědělské techniky.

Uhlíkově neutrální

„Pracujeme v režimu GMP, stejně jako farmaceuti nebo potravináři. Cílem je v našem případě zvyšovat bezpečnost potravin či krmiv. Jsme také uhlíkově zodpovědní, uhlík je vlastně další komodita, kterou sklízíme. Některé naše farmy jsou již uhlíkově neutrální. Pro příklad, na RenoFarmě Slezan došlo na celkové výměře 430 ha v regenerativním režimu hospodaření během jednoho roku k uložení 8398,45 tun CO2 do půdy,“ zdůrazňuje agronom a specialista na precizní zemědělství Ing. Zbyněk Gazdík.

Provozní pokusy

Stejně jako jiné činnosti je i ochrana a výživa rostlin podrobena preciznímu zkoumání. „Dnes je velkým trendem používat různé rostlinné stimulátory a jiné „zázračné substance“ s očekáváním velkých výnosů. Většina z nich ale při správném základním hnojení kýžené zvýšení výnosu nepřinese. A pokud fungují, je třeba je aplikovat ve správné vývojové fázi rostlin a při splnění dalších podmínek,“ vysvětluje Ing. Gazdík. RenoFarmy provádějí řadu provozních pokusů s biostimulátory (ročně na 100 až 150 ha). Zkušební pozemky o velikosti kolem 20 až 30 ha rozdělí na malá pole – parcely o rozměru 24 x 48 m (jako šachovnici), a zadají do postřikovače potřebné parametry aplikace. Pokusy s velkým počtem opakování na parcelách jsou pak zárukou důvěryhodných výsledků. Linie postřikovače se následně přehrají do sklízecí mlátičky, která vytvoří výnosové záznamy (z daného pozemku 16 000!). Aby byly výsledky opravdu hodnověrné, porovnávají se mezi sebou pouze parcely, které mají na základě jedenáctiletého družicového snímkování stejnou výnosovou hladinu. Speciální program jednotlivá data „čistí“ tak, aby výsledky byly co nejrelevantnější. Tyto pokusy potvrdí nebo vyvrátí, zda bude konkrétní přípravek v praxi fungovat. Důležitou podmínkou úspěšnosti pokusů je však velmi přesný postřikovač, který musí být také schopen rychle kompenzovat dávky v náročných situacích. Druhým zásadním požadavkem na postřikovač je schopnost variabilní aplikace po krátkých sekcích v celém rozsahu ramen, v praxi od 0 až do 300 l/ha. Postřikovač pracující v RenoFarmách musí zajišťovat rovněž konstantní dávku v zatáčkách a pomocí ultrazvukových čidel udržovat konstantní výšku ramen nad porostem. Důležitá je také schopnost dálkového – online přenosu dat.

Ohnisková aplikace pozemku zapleveleného hnízdy pcháče podle aplikační mapy
Postřikovač je plně vybaven potřebnou elektronikou
Přenos Job Report zpět z postřikovače do PC
Plzen02
Plzeňský kraj vyhlásil nové dotace do krajiny
Plzeňský kraj vyhlásil nový dotační program Zdravá krajina. Má zlepšit životní prostředí regionu. Pro...
Web 1
Přesná aplikace kejdy bez ztrát živin
Zemědělství s udržitelnějšími technologiemi hospodaření nabývá stále více na významu. Je to z legislativního...
Výběr z příspěvků