Ozeleněné kolejové řádky: Český výzkum přináší nový recept na zdravější zemědělskou krajinu

Vědci přicházejí s inovací, která může změnit zemědělskou krajinu – kvetoucí pásy přímo v polích. Zemědělská půda v České republice může už brzy získat zcela novou podobu. Uprostřed rozsáhlých lánů se začnou objevovat kvetoucí pásy rostlin zasazené přímo do kolejových řádků, tedy míst, kudy projíždí technika.

Tento koncept má potenciál zásadně zlepšit zdraví půdy, zvýšit biodiverzitu a snížit závislost na chemických pesticidech.

Za výzkumem stojí tým doc. RNDr. Pavla Sasky, Ph.D. z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC). Spolu s ním se na projektu podílí Spolek pro inovace a udržitelné zemědělství (SIUZ), zemědělské podniky i Technická fakulta ČZU v Praze.

„Vkládáme přírodu přímo do polí – ne na jejich okraj, ale tam, kde to má skutečný dopad na ekosystém i zemědělskou praxi,“ vysvětluje Pavel Saska.

Proč právě kolejové řádky?

Kolejové řádky bývají výnosově podprůměrné, protože jsou pravidelně zatěžovány průjezdy strojů. To z nich dělá ideální prostor pro umístění směsí kvetoucích rostlin, které podporují užitečný hmyz, ptáky i půdní mikroorganismy. Výzkumný tým očekává, že tyto pásy zlepší zadržování vody, sníží výskyt škůdců přirozenou cestou a přitom nezpůsobí pokles výnosů – spíše naopak.

Z laboratoře rovnou na pole

Projekt běží v reálných podmínkách ve spolupráci s podniky ZD Dolní Újezd, ZAS Mžany, Agra Řisuty, Statek Bureš a ZOD Zálší. Zemědělci tak mají možnost si koncept vyzkoušet přímo v praxi. Zásadní výhodou je, že neubírá výnosné plochy, ale využívá již narušené prostory, čímž usnadňuje přijetí nové technologie v každodenním provozu.

Dlouhodobý přínos pro zemědělství i krajinu

Čtyřletý projekt (2025–2028), podpořený z programu Prostředí pro život II Technologické agentury ČR, má za cíl vytvořit metodiku, kterou mohou zemědělci snadno převzít. Nový přístup může znamenat zásadní změnu ve vnímání produkční krajiny – od statického pole ke komplexnímu a živému ekosystému, který funguje v souladu s přírodou.

Podle TZ CARC zpracovala Daniela Urešová

Směs kvetoucích rostlin přináší potravu pro opylovače i přirozené nepřátele škůdců – zemědělství a příroda v rovnováze
Pohled z dronu odhaluje pravidelný rytmus kolejových řádků – nově využitých pro ozelenění, které vnáší život přímo do srdce pole
prasnice
Udržitelnost z pohledu chovatele prasat
Přínos udržitelného zemědělství lze spatřovat v ochraně životního prostředí a v rámci živočišné výroby...
_PTF2840
Nygaia – nejnovější high-tech forma substrátové formule
Poptávka po inertních, obnovitelných substrátech pro produkci zemědělských plodin stále roste. Vývojáři...
Výběr z příspěvků