Reforma lesního hospodaření

Česká republika míří k udržitelnějšímu lesnímu hospodaření. Poslanecká sněmovna projednala dvě klíčové novely připravené Ministerstvem zemědělství: novelu zákona o lesích a novelu zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh. Tyto legislativní změny reagují na klimatickou změnu, zkušenosti s kůrovcovou kalamitou a potřebu zachovat biologickou rozmanitost našich lesů.

Novela lesního zákona přináší řadu opatření podporujících přírodní obnovu, druhovou pestrost a adaptaci lesů. Například prodloužení lhůty pro obnovu lesa ze dvou na pět let a snížení minimálního věku obmýtí (délka doby mezi založením porostu – výsevem, výsadbou nebo přirozenou obnovou– a jeho těžbou) umožní rychlejší přeměnu porostů na odolnější a ekologicky stabilnější. Nově budou moci vlastníci budovat malé vodní prvky na lesních pozemcích nebo zavádět šetrnou pastvu, což přispěje k lepšímu zadržování vody v krajině.
Významnou změnou je také centralizace správy lesních hospodářských osnov pod Národní lesnický institut, což sníží administrativní zátěž a zajistí vyšší kvalitu plánování péče o lesy.
Cílem novely zákona o uvádění dřeva na trh v rámci evropského nařízení proti odlesňování je minimalizovat negativní dopad spotřeby EU na globální lesní ekosystémy, snížit emise skleníkových plynů a chránit biologickou rozmanitost. Česká republika se aktivně podílí na snaze snížit administrativní náročnost tohoto nařízení pro domácí producenty.
Obě novely představují důležitý krok k posílení udržitelného hospodaření s přírodními zdroji a plnění mezinárodních závazků České republiky v oblasti ochrany klimatu a biodiverzity. Jejich účinnost je plánována od 1. ledna 2026.

Významnou změnou je také centralizace správy lesních hospodářských osnov pod Národní lesnický institut
Cílem novely zákona o uvádění dřeva na trh v rámci evropského nařízení proti odlesňování je minimalizovat negativní dopad spotřeby EU na globální lesní ekosystémy
Lesní zákon chtějí poslanci přiblížit realitě dneška
Jednou z hlavních surovin pro výrobu bioplynu v zemědělských stanicích zůstane i v nadále silážní kukuřice. Foto Jiří Trnavský
Energetická biomasa má stále perspektivu
Biomasa a bioplyn jako tradiční obnovitelné zdroje energie (OZE) i v Česku opět nabývají na významu....
IMG_1726
Více welfare na pultech
Jeden z diskontních řetězců, které fungují na trhu našich západních sousedů, oznámil, že chce zákazníky...
Výběr z příspěvků