Rozšířené možnosti využití rotačních pleček

Prvky trvale udržitelného zemědělství pronikají i do agrotechniky používané na českých polích. Jedním z nich je i stále populárnější využití rotačních pleček, které přináší řadu pozitivních aspektů, o nichž jsme již několikrát psali. Ač je lze použít pro vícero druhů plodin za různým účelem, nabízí se i další možnost využití. Skutečnost, že prokypřují povrch půdy a rozrušují půdní škraloup, přímo vybízí k tomu, aby se jejich práce spojila s přihnojením. Tím se dosáhne vyšší efektivity přihnojení, než pokud je hnojivo aplikováno na povrch půdy. Dávky hnojiv je tak možné snížit a to bez vlivu na hektarový výnos.

Pokud se minerální hnojivo při aplikaci zapraví mělce do půdy je to vhodné řešení, protože za suchého a teplého počasí se omezují ztráty dusíku do ovzduší a stejně tak se snižuje riziko splavení hnojiva, když přijdou intenzivní deště. Hnojivo se v půdě začne rozpouštět a tedy i fungovat. A pokud se provádí kypření půdy rotační plečkou častěji, je možné provádět častěji přihnojení, a to v menších dávkách, což bývá efektivnější řešení z pohledu využití dodaného hnojiva.

 

Okopávání i hnojení

Kombinaci systému kypření (okopávání) s přihnojením granulovanými hnojivy, případně mikrogranulátem, nebo výsevem meziplodiny nabízí plečky GST Biostar se zásobníkem FrontTank. Ten je možné kombinovat s pracovním záběrem plečky až 15 m a jak už jeho název napovídá, je čelně nesený. Má objem 2600, nebo 4000 l a je dělený v poměru 50/50, nebo 70/30. Hnojivo v něm uložené je dávkováno do proudu vzduchu, jenž vyvíjejí dva výkonné ventilátory, které si firma GST Denmark nechala vyrobit na zakázku. Důvodem bylo to, že běžná pracovní rychlost plečky je okolo 20 km/h a pokud je při této rychlosti a záběru 12 m potřeba dávkovat až 200 kg hnojiva na hektar, znamená to dopravit v proudu vzduchu 5200 kg hnojiva za hodinu. Přesnost dávky se řídí s využitím systému ISOBUS.

Výkonné ventilátory jsou poháněny hydromotory, přičemž každý potřebuje asi 80 l oleje za minutu. To znamená, že i traktor musí mít dostatečně výkonnou hydrauliku a s ohledem na objem zásobníku i dostatečnou nosnost předního tříbodového závěsu.

Faktem je, že tím se trochu smazává jedna z výhod plečky, kterou je nízká potřeba tahového výkonu, na druhou stranu se spojují dvě pracovní operace, a protože přihnojování probíhá často v termínech kdy větší traktory nebývají plně zaměstnány, může to přispět k jejich lepšímu využití.

 

Několikero přínosů

Hlavní výhodou kombinace rotační plečky Biostar a zásobníku FrontTank je již zmíněné zapravení hnojiva do půdy, což zajišťuje jeho rychlý účinek. Tato technologie také usnadňuje plánování aplikace s menší závislostí na počasí. Uživatelé této kombinace ušetří i na hektarové dávce hnojiva. Díky jeho efektivnějšímu využití je možné snížit dávku o 5–10 %.

Další výhodou je přesná aplikace hnojiva. Dávkování je rovnoměrné po celé šířce záběru plečky, což eliminuje riziko nerovnoměrné aplikace na souvratích a v rozích pozemků. Víceméně se tak jedná o nesenou variantu pneumatického rozmetadla, která však hnojivo zapravuje do půdy. A je cenově výhodnější než tažená varianta.

Krom toho, že zásobník FrontTank lze použít jak pro přihnojení, tak setí meziplodin, lze jej samozřejmě využít i v agregaci s jinými půdozpracujícími stroji se stejným efektem jako u rotační plečky. A sloučení dvou pracovních operací přináší úsporu času a nákladů.

Souprava zásobníku FrontTank a dváctictimetrové rotační plečky GST Biostar na polním dnu v Unčovicích
mmm3
Traktory na metan – postřehy z praxe
Současná doba přináší velký tlak na snižování produkce oxidu uhličitého. Tradiční ropná paliva jsou označována...
a04-8_uhlik_Agreema2
Účast zemědělců v programu uhlíkových certifikát vzrostla čtyřikrát
Účast zemědělců v programu uhlíkových certifikátů  vzrostla ve sklizňovém roce 2022 meziročně čtyřikrát,...
Výběr z příspěvků