Genobanky uchovávají diverzitu

Česká genová banka patří mezi deset největších v Evropě a uchovává například i odrůdy pšenice z roku 1917. Její provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.) a vzorky jsou uchovány v desetitisících sklenic uspořádaných v komorách chlazených na –18 °C.

Naším cílem je zajistit zachování bohatství genetických zdrojů kulturních rostlin a jejich planě rostoucích příbuzných druhů nezbytných pro zajištění potravinové a environmentální bezpečnosti naší země. S nastupujícími klimatickými změnami, rostoucí lidskou populací a celosvětovým mizením druhů se tento úkol stává naléhavějším,“ uvedl RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D., ředitel CARC.

Že je uchovávání rozmanitosti rostlinných druhů v genových bankách klíčové pro naši schopnost šlechtit nové odrůdy plodin, které nám umožní i v budoucnu udržet zemědělskou produktivitu. Soudí Ing. Vojtěch Holubec, CSc., koordinátor národního programu rostlin. „V rámci aktivit také šlechtíme nové, odolnější odrůdy plodin, které mohou třeba přinášet větší výnosy, odolávat vyšším teplotám, novým chorobám a škůdcům, prospívat v měnících se podmínkách prostředí. Odolnější rostliny vyžadují méně vody, hnojiv i pesticidů, čímž mohou snižovat ekologickou zátěž zemědělství. Zachování tradičních a místně přizpůsobených odrůd plodin také podporuje agroekologické postupy, které zajišťují biologickou rozmanitost,“ dodává.

Kromě chlazených komor funguje v CARC také kryobanka, ve které jsou uloženy zamrazené vzorky. Spolupracují s celou řadou dalších genobank, ale také s jediným celosvětovým úložištěm semen na souostroví Špicberky, uvedla Ing. Dagmar Janovská, Ph.D., vedoucí Týmu genové banky CARC. Na světě existuje přes 1750 genových bank, které společně uchovávají více než 7,4 milionu vzorků. V rámci českého národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity je zatím uchováváno přes 57 000 položek genotypů rostlin upotřebitelných pro výživu a zemědělství.

hnuj2025-720x380
Novela zákona o hnojivech - změny v ukládání tuhých statkových hnojiv
S účinností od 1. dubna 2025 se upravují podmínky pro navážení hnoje apod. na pozemek před aplikací,...
Firma EnviTec Service nabízi kontejnerové zařízení EnviThan na úpravu bioplynu na biometan. Foto Jiří Trnavský
Energie biomasy slouží i pro zemědělství
Na brněnském výstavišti se počátkem dubna souběžně konaly tři veletrhy – Techagro, Silva Regina a Biomasa....
Výběr z příspěvků