Další směr rozvoje pěstování rychle rostoucích dřevin

V rámci projektu financovaného z programu Smart Akcelerátor III – Věda v praxi obcí II (Středočeské inovační centrum) zorganizoval koncem dubna Odbor fytoenergetiky Výzkumného ústavu pro krajinu (VÚKOZ) workshop o pěstování rychle rostoucích dřevin (RRD) na zemědělské půdě k následnému samozásobení obcí dřevní hmotou pro vytápění. Součástí workshopu byla i praktická ukázka správné ruční výsadby řízků japonského topolu.

Odbor fytoenergetiky VÚKOZ se zabývá i pěstováním RRD na zemědělské půdě. Závěry výzkumu ukazují, že RRD přispívají ke zlepšení mimoprodukčních funkcí zemědělské krajiny a její odolnosti proti jevům klimatické změny. Současným tématem je příspěvek těchto RRD pro samozásobení obcí a občanů energií v podmínkách České republiky.

Pěstování na zemědělském pozemku

Porosty RRD (zejména výmladkové plantáže) jsou podle výsledků výzkumu ve VÚKOZ ekonomicky a environmentálně perspektivní formou využití zemědělské půdy i v pěstebních a legislativních podmínkách Česka. Klíčovými podmínkami jsou výběr vhodného stanoviště, kvalitní přípravy půdy včetně odplevelování a volba vhodné odrůdy a klonu rychle rostoucí dřeviny.

Dalším stupněm rozvoje pěstován těchto RRD je využití v energetice obcí a občanů. Odbor fytoenergetiky VÚKOZ, pod vedením Ing. Jana Wegera, proto v tomto roce pracuje i na projektu analýzy produkce a samozásobení biomasou z RRD ve středočeské obci Měňany. Cílem je poskytnout podklady pro rozhodování obce v otázce využití pozemků v katastru a okolí obce a zvýšení soběstačnosti v zásobování obecní kotelny.

Průběžné výsledky analýzy ukazují, že asi 15 % zemědělských pozemků v katastru obce je vhodných i pro pěstování RRD. Produkce ve formě štěpky i kusového dřeva může zvýšit podíl na samozásobení teplem až na 20 %, přinést pracovní příležitosti a ekologické přínosy v boji s klimatickou změnou. Výsadba bude plnit i funkci protierozního opatření na svažitých pozemcích.

Ukázková výsadba a způsob využití

Součástí zadání analýzy je ukázková výsadbu RRD na zemědělském pozemku v katastru obce Měňany. Výsadba je realizována na tzv. plužině, pozemku nedaleko obytné zástavby, na svahu se sklonem 15 %, s erozním ohrožením (OP) v kategorii vysýchavá stráň.

Před založením výsadby v dubnu Odbor fytoenergetiky zorganizoval v obecním úřadě Měňany a přímo na pozemku workshop pro zájemce o pěstování RRD právě i ve spolupráci s obcemi. Na úvodní prezentaci v sídle úřadu vedoucí projektu Ing. Jan Weger prezentoval dosavadní výsledky výzkumu i další možnosti zvýšení energetické soběstačnosti obcí pěstováním RRD.

Poté se účastníci na vybraném pozemku zúčastnili praktické ukázky ruční výsadby řízků J-105, tzv. japonského topolu Populus nigra L. × P. maximowiczii Henry ‚Maxvier‘. Pěstování tohoto nepůvodního klonu bylo povoleno ze strany CHKO Český kras. Do čtyř vyměřených řádků vysadili postupně v pravidelném sponu 30 cm x 3 m přibližně 2900 ks řízků topolů o délce 22 cm. Řízky se vysazují kolmo nebo mírně šikmo do předem připravené (zorané a srovnané) půdy pomocí speciálně upraveného sazeče.

Celého worshopu včetně sázení řízků topolu se aktivně zúčastnil i starosta obce Ing. Miroslav Douša. Ten také později seznámil účastníky s provozem zdejší obecní kotelny na dřevní štěpku, která zásobuje obec teplem po celou topnou sezonu. Kotelna vešla ve známost již v roce 2008, kdy zvítězila v prestižní národní soutěži Energy Globe Award v oblasti ochrany životního prostředí.

Vedoucí projektu Ing. Jan Weger seznámil účastníky se zásadami založení plantáže japonského topolu. Foto Jiří Trnavský
Do čtyř vyměřených řádků bude vysázeno přibližně 2900 řízků topolů o délce 22 cm. Foto Jiří Trnavský
Celého worshopu včetně výsadby se aktivně zúčastnil i starosta obce Měňany Ing. Miroslav Douša. Foto Jiří Trnavský
Poškození listů plísní bramboru
Umělou inteligencí proti chorobám rostlin
Umělá inteligence slouží ke hledání nových slibných látek na biologickou ochranu rostlin. Zabývá se tím...
Bioekonomika bude hrát v zelené transformaci významnou roli, jde o obnovitelný segment oběhového hospodářství, kam spadá zemědělství, lesnictví, rybolov či bioenergetika Foto Barbora Venclová
Bioekonomika, téma, které rezonuje
Trendem dominujícím v Evropě v některých oblastech biologických věd je bioekonomika, jejíž součástí je...
Výběr z příspěvků