Dřevní paliva budou dostupná a cenově stabilní

Nové evropské nařízení o emisních povolenkách pro domácnosti (ETS II) znamená, že domácnosti v Česku budou platit víc za spalování plynu a uhlí, což mnoha rodinám může přinést finanční problémy. Pro majitele rodinných domů a usedlostí zejména na venkově je však dobrou zprávou, že toto nařízení se nevztahuje na spalování dřevních paliv. Dřevo se tak stane cenově nejstabilnějším topivem v Česku. Podle aktuální verze by ETS II mělo platit od roku 2027.

Cena za vytápění fosilními palivy se v Česku po zvedení ETS II zvýší domácnostem i podle zástupců sdružení Klastr Česká peleta (KČP). Ve své tiskové zprávě předpokládají, že po zavedení emisních povolenek i pro domácnosti se obecně zvedne hlavně cena zemního plynu, a to až o dvacet procent bez DPH, takže celkově cena vzroste asi o čtvrtinu. Což je z hlediska mnoha rodin zejména na venkově poměrně dramatický nárůst. A podle odborníků může být ještě hůře, pokud povolenka vyroste výše než 45 euro za kus. Povolenky však zatíží jen toho, kdo vytápí fosilními palivy, tedy hlavně zemním plynem, topným olejem nebo uhlím.

Vytápění dřevem příliš nezdraží

Sdružení KČP upozorňuje, že zavedení emisních povolenek určitě nebude platit pro vytápění dřevními palivy. Tedy pro ty domácnosti, které užívají kotle a kamna na dřevní topiva, jako je kusové dřevo nebo dřevní pelety a brikety. U dřevních paliv tak zůstane cena na současné úrovni, případně se změní jen vlivem inflace. Dřevo se tak rázem stane cenově nejstabilnějším topivem v Česku. A tato situace se podle odhadu odborníků nezmění ani v dalších letech.

V Česku je navíc dřeva i dřevních paliv nadbytek, takže je dlouhodobě dostupné. Velká část se dokonce vyváží do okolních států v Evropě. České dřevo tak tím pádem ani není závislé na importu z nestabilních zemí jako je tomu například u plynu.

Dřevo a pelety u nás tvoří přirozenou náhradu za ustupující uhlí. Potenciální zákazníci, hlavně lidé na venkově, tak nemusí při přechodu na vytápění dřevními palivy řešit problémy spojené s nestabilitou dodávek a skokovým zdražováním.

Vedle stabilní ceny a dostupnosti je výhodou vytápění dřevem také pohodlí. V současně době jsou již běžné automatické kotle a kamna na dřevní pelety s vysokým komfortem obsluhy.

Dřevo je uhlíkově neutrální palivo

Emisní povolenky v systému ETS II se nevztahují na spalování dřeva z těchto důvodů:

a) Dřevo jako biomasa je uhlíkově neutrální:

Evropská unie podle klimatické legislativy považuje biomasu (např. dřevo, štěpku, pelety, brikety) za standardní obnovitelný zdroj energie. Proč?

– Objem CO2, který strom uvolní při spálení, je shodný s tím, který předtím absorboval během svého růstu.

– Pokud bude hospodaření v lesích udržitelné, bude spalování dřeva vnímané jako uhlíkově neutrální – tedy bez dodatečných emisí. Dřevní biomasa tedy formálně nezvyšuje CO2 v atmosféře (na rozdíl od uhlí nebo plynu).

b) Systém ETS II se zaměřuje na fosilní paliva:

Systém ETS II je navržen tak, aby domácnosti motivoval ke snížení emisí z fosilních paliv (zemní plyn, uhlí, topný olej, benzín, nafta), nikoliv trestal za obnovitelné zdroje. Proto bude emisní poplatek zahrnut např. v ceně plynu nebo uhlí, ale ne v ceně dřeva nebo pelet.

Zdroj: Klastr ČP

 

 

Kotel na dřevní štěpku doplněný akumulačním zásobníkem je dobrá investice. Foto Dřevo-Produkt SV
Automatické vytápění dřevními peletami je efektivní a s vysokým komfortem obsluhy. Foto Biomac
Podmínkou hodnocení lesního dřeva jako uhlíkově neutrálního paliva je udržitelné lesní hospodaření. Foto Jiří Trnavský
IMG_4632
Kravská moč jako přírodní hnojivo pro školkařství
Udržitelné zemědělství hledá nové cesty, jak propojit živočišnou a rostlinnou výrobu. Jedním z efektivních...
pokorny 0
Krajinu změnili k nepoznání
„Když jsme v devadesátých letech začínali hospodařit, nebyl v okolí jediný strom a stovky hektarů obnažených...
Výběr z příspěvků