Ocenění Animal Welfare Award je udělováno Německou zemědělskou společností (DLG) ve spolupráci s Německým spolkem praktických veterinářů od roku 2018. Zvláště jsou vyzdvihovány produkty, které podporují přirozené chování příslušné kategorie hospodářských zvířat a pozitivně přispívají k jejich zdraví.
Zamezení tepelného stresu u hospodářských zvířat představuje v době klimatických změn a dlouhých období vysokých letních teplot zásadní výzvu. Vedle významného dopadu na pohodu a zdraví zvířat vede tepelný stres u dojnic také k výraznému poklesu mléčné produkce. Montáž dodatečných systémů, jako jsou ventilátory, je v již existujících budovách často obtížně proveditelná a požadovaný chladicí účinek často není dosažen tam, kde je potřeba, tedy přímo u zvířat..
Zde přichází na řadu Flex Air Stall: pohodlí krávy se výrazně zvyšuje díky neustálému přívodu čerstvého vzduchu do ležícího prostoru přes zábradlí boxu. Tento přístup je jednoduchý a zároveň inovativní. Utrpení zvířat způsobené horkem je tak rychle a nepřetržitě eliminováno. Systém, který vytváří pohodlnou klimatickou zónu v odpočinkové oblasti zvířat a zajišťuje tak rychle a účinně optimální pohodu krav ve volné stáji, je k dispozici poprvé. Flex Air Stall tedy přímo chrání pohodu a zdraví krav, zejména s ohledem na aktuální výzvy způsobené klimatickou změnou, a je proto zcela zaslouženým vítězem ocenění Animal Welfare Award.* Výrobce, společnost Cow Welfare A/S sídlí v Dánsku.
Technologie ATMOWELL s inhibitorem ureázy od společnosti SKW kombinuje systémy pro použití na podlahách stájí. Významně a cíleně snižuje emise amoniaku v místě jejich vzniku.
Živočišná výroba je jedním z hlavních cílů národních a mezinárodních předpisů zaměřených na snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší. Zvláště důležité je snižování emisí amoniaku v kravínech.
Vývojem inhibitoru ureázy pro použití na podlahách v kravínech a vytvořením dávkovacího, míchacího a plnicího zařízení pro tento produkt spolu s technologií škrabáků přinesly společnosti SKW a BETEBE na trh praktický systém, který umožňuje výrazně snížit emise amoniaku přímo na místě jejich vzniku, tedy v chůzích zvířat. Tento systém je považován za spolehlivý a funguje do značné míry autonomně. Díky kombinaci technologie aplikace na vracejícím se škrabáku s technologií míchání a dávkování je denní aplikace snadno proveditelná a dokumentovatelná.
Tento systém nabízí možnost snížení emisí NH3 specifických pro kravíny, a tím snížení nežádoucích vstupů dusíku do ekosystémů citlivých na dusík, a to jak v nových budovách, tak při modernizaci stávajících kravínů.
Chov hospodářských zvířat, zejména chov prasat, neustále čelí změnám vyplývajícím z nových zákonných požadavků, požadavků trhu nebo úprav ustájovacích zařízení s cílem zlepšit pohodu zvířat a rozvoj podnikání. Údržba funkční bezpečnosti a dodržování právních předpisů, včetně renovace a opravy ustájovacích zařízení, představuje trvalou výzvu. Důležitou roli zde hraje také betonová podlaha s perforací. Úprava šířky štěrbin, snížení míry perforace nebo pouhá renovace opotřebovaných betonových podlahových prvků jsou vždy náročné úkoly.
Systém FlexiPigFloor od společnosti ASBO umožňuje jednoduchou, odolnou, rychlou a cenově dostupnou opravu a přizpůsobení stávajících betonových roštů podle aktuálních potřeb, a to včetně úprav šířky štěrbin, poměru štěrbin a specifikací povrchového designu.
FlexiPigFloor se skládá z hliníkových profilů, které jsou flexibilně vyráběny podle požadavků, a cementového nátěru. Potahované profily lze použít k opravě stávajících betonových roštů, k úpravě šířky štěrbin podle nových zákonných požadavků nebo k přeměně stávajících betonových roštů na ležící plochu s nízkou mírou perforace.
Behaviorální parametry u telat
Pro mléčné farmy je zásadní rozpoznat a léčit nemoci telat co nejdříve, zejména během prvních týdnů života. Monitorování pomocí senzorů, které se běžně používá u dospělých zvířat, bylo dosud technicky obtížné uplatnit u telat. Senzor SenseHub Dairy Youngstock zaznamenává důležité behaviorální parametry telat nepřetržitě, což umožňuje včasné rozpoznání zdravotních problémů a odvození doporučení k opatřením v systému řízení stáda.
Pomocí elektronické ušní známky jsou zaznamenávány behaviorální parametry, jako je aktivita, sání, krmení a přežvykování, a tyto údaje mohou být propojeny se systémem řízení stáda na farmě. Díky tomu lze včas rozpoznat možné zdravotní problémy a odvodit doporučení k opatřením; data mohou být rovněž sdílena s veterinářem stáda nebo poradci. Systém vede k zlepšení životní pohody zvířat i ušetření veterinárních nákladů jakož i menšího použití antibiotik.