Konopí, slunečnice nebo len pro výrobu nábytku

S nárůstem populace na planetě roste i poptávka po nábytku, dřeva pro uspokojení této poptávky ale není dostatek. Jako náhradu za dřevo lze využít alternativní materiály, například posklizňové zbytky z technického konopí na semeno, které se slisují do desek. Ty je možné využít jak pro stavební účely, tak i k výrobě nábytku. Právě využitím těchto alternativních materiálů, jako jsou konopí, řepka, len, slunečnice nebo kukuřice se zabývají na Ústavu designu a nábytku Lesnické a dřevařské fakulty, uvedla Tereza Pospíchalová tisková mluvčí Mendelovy univerzity v Brně.

Stonek konopí je svou strukturou nejvíce podobný dřevu, ale má oproti němu řadu výhod. „Jeden hektar konopí pohltí čtyřikrát více CO2 v porovnání se dřevem, na jednom hektaru naroste čtyřikrát více hmoty. Doba, za kterou konopí naroste, může být 80 dní, zatímco u dřeva je to 40 až 120 let. Jde o poměrně odolnou rostlinu, která potřebuje minimum pesticidů a herbicidů,“ řekl doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., vedoucí Ústavu designu a nábytku.

„Stonky konopí jsou sušené, naimpregnované sójovým škrobem, slisované a zapečené, případně ještě impregnované olejem. Z konopí a dalších alternativních materiálů vyvíjíme tři typy desek: dřevotřískovou z malé frakce pod 5 mm, další z frakce pod 8 mm nebo z celých stonků. Každá má své výhody a nevýhody, oproti klasické dřevotřískové desce jsou ale tyto mnohem pevnější, vhodné pro stavební účely i k výrobě nábytku,“ vysvětlil vědec. Pro výrobu desek se využijí zbytky z technického konopí. Z dvou až třímetrové rostliny se sklízí na semínko jen vrchní maximálně metr, stonek zůstává a nevyužívá se, a právě ten je pro výrobu desek ideální.

Desky z kukuřice nebo řepky

Vzhledem k velkému nedostatku materiálu je o alternativní suroviny velký zájem. Vědci testují výrobu desek i z dalších surovin, například kukuřice, slunečnice, řepky a lnu. Z materiálů běžně dostupných v České republice ale konopí svými vlastnostmi jednoznačně vede. V zahraničí existují i varianty z kokosu, slámy, jehličí nebo mořské trávy. „Každé ráno se na pláže vyplaví miliony tun mořské trávy, které se uklízí a vozí na skládky. Pokud se mořská tráva využije k výrobě desek, najde alespoň smysluplné využití,“ přiblížil doc. Gaff.

Využívání alternativních surovin pro výrobu nábytku je jednou z možností, jak řešit nedostatek materiálu. Druhou možností je opakovaná recyklace. „Konopí je materiálem budoucnosti. Většina nábytku vyrobeného v dnešní době je recyklát druhé nebo třetí generace, na kterém je nalepený na povrchu dekorační materiál. Udržitelnost je ale omezená, s opakovanou recyklací se zhoršují mechanické vlastnosti i hustota materiálu, jelikož součástí produktu jsou i ropné produkty a lepidla,“ uvedl Milan Gaff.

Hempwood deska Foto archiv MENDELU
Hempwood deska Foto Hempwood
Konopná deska Foto archiv MENDELU
Konopná deska Foto archiv MENDELU
ctidruzice 2
Luxus pro prasata i ošetřovatele
Koncem dubna se ve Ctidružicích na jižní Moravě konalo slavnostní otevření nové farmy prasat. Modernizaci...
První zemědělská výrobna biometanu v ČR zahájila provoz v roce 2022 v Litomyšli Foto archiv/CZ Biom
Komise schválila podporu výroby biometanu v Česku
Evropská komise schválila náš program na podporu udržitelného biometanu v ČR. Podpora se týká výstavby...
Výběr z příspěvků