
Na základě zhodnocení situace v praxi byly upraveny požadavky na uložení tuhých statkových hnojiv i vybraných organických hnojiv (kompost, separát digestátu) na zemědělské půdě. Do § 8 byla doplněna možnost navážení těchto hnojiv na pozemek v rámci přípravy na aplikaci. Pokud bude např. hnůj rozmetán do 14 dnů od začátku navážení, nebude to považováno za „uložení“. Hnojivo tak může být po určitou dobu umístěno i jinde, než na místech vhodných k uložení schválených v havarijním plánu. Není tedy nutné žádat o souhlas vodoprávní úřad. Samozřejmě je však třeba dodržovat základní pravidla z hlediska ochrany prostředí i dbát na ohleduplnost vůči obyvatelstvu.
Nové znění odstavce 5, s doplněnou novou poslední větou:
„Tuhé organické hnojivo kompost, separát digestátu a statkové hnojivo, včetně separátu kejdy, mohou být uloženy na zemědělské půdě nejdéle 24 měsíců na místech vhodných k jejich uložení schválených v havarijním plánu podle vodního zákona. Na stejném místě lze tato hnojiva uložit opakovaně nejdříve po 3 letech. Za uložení tuhých statkových hnojiv, kompostu nebo separátu digestátu na zemědělském pozemku se nepovažuje manipulace s těmito hnojivy v rámci přípravy na aplikaci, a to po dobu nejdéle 14 dní.“
Další úprava se týká evidence hnojení, plodin a výnosů (§ 9 odst. 7 a 8). Nově se do evidence budou uvádět výnosy pouze u plodin sklízených na orné půdě (kultury R, G, příp. U). Nebude tedy již nutné uvádět výnosy na jiných kulturách, např. na trvalých travních porostech. Výnosy se nově nemusí uvádět ani u plodin pěstovaných pro účely výzkumu, vývoje a pokusnictví.
Elektronická evidence hnojení
Pokud jde o elektronickou evidenci hnojení a její zasílání ÚKZÚZ, tak povinnost vedení evidence v elektronické formě se nově vztahuje jen na zemědělské podnikatele hospodařící na výměře větší než 200 ha (s výjimkou ploch pro účely výzkumu, vývoje a pokusnictví), kteří jsou povinni tuto evidenci v elektronické formě na vyzvání předat ÚKZÚZ ve stanoveném formátu. Vzhledem k tomu, že ještě před nabytím účinnosti novely měly všechny subjekty hospodařící na výměře větší než 200 ha odeslat do konce února 2025 data z evidence hnojení za kalendářní rok 2024 v elektronické podobě do aplikace JUDEHV, vydalo MZe dne 29. ledna 2025 informaci, že ÚKZÚZ nebude udělovat sankce za nepředání dat z evidence hnojení.
Je však třeba si uvědomit, že údaje předané do Jednotného úložiště dat evidence hnojiv a výnosů (JUDEHV) jsou cenným údajem pro různá vyhodnocení. Odesílání dat do úložiště je samozřejmě výhodné i pro uživatele, neboť automatická kontrola správnosti odeslaných dat zaručí, že jimi vedená evidence je v pořádku a může být podkladem pro navazující aplikace či certifikační procesy (bilancování živin, stanovení uhlíkové stopy rostlinných produktů apod.).
Stále však platí (již od roku 1998!), že evidenci hnojení jsou povinni vést všichni zemědělští podnikatelé, bez ohledu na obhospodařovanou výměru. Evidence se vede o množství, druhu a době použití hnojiv (i pomocných půdních látek, rostlinných biostimulantů, substrátů, upravených kalů a sedimentů) a o výnosech plodin, podle jednotlivých pozemků, plodin a let a uchovává se nejméně 7 let. Na požádání ústavu jsou zemědělští podnikatelé povinni evidenci předložit a umožnit ověření v ní uvedených údajů.
Podrobné informace získáte na: www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-156/zneni-20250401
Zdroj informací: CARC
Ilustrační foto: Ing. Pavel Svoboda (CARC)