Zařízení se vyžívá v ekologickém zemědělství i v konvenčním způsobu hospodaření, a to v případech, kdy pěstitel nechce nebo nemůže použít chemickou ochranu. Plečka je koncipována jako polonesený závěsný stroj, který lze agregovat se standardním traktorem, nosičem nářadí i polním robotem odpovídající kategorie.
Na vývoji oceněného stroje se podílel VÚZT, v. v. i. v rámci mezinárodního projektu EIT Food č. 22060-23 AROW – AI Based Robotic Weeding. Stroj získal v zahraničí několik ocenění v rámci soutěží a výstav, například zlatou madaili v soutěži MassChallenge Awards v americkém Bostonu nebo nominaci na výstavě Agritechnica 2023 v německém Hannoveru. Zařízení vyrábí česká společnost Ullmanna, s. r. o.
S využitím umělé inteligence
Princip zařízení jen založen na rozpoznávání pěstovaných rostlin od plevelů, které jsou na základě vyhodnocení v rámci jednoho přejezdu stroje odstraněny. Pro rozpoznávání rostlin se využívá optický snímač, který pořizuje s vysokou frekvencí georeferencované snímky porostu. Ty jsou online vyhodnocovány s využitím technologie strojového vidění a zároveň odesílány jako zdrojová data pro zpracování dat s využitím umělé inteligence (AI). Výsledky se zpětně využívají při práci vyhodnocovací jednotky a zvyšují tak průběžně kvalitu práce zařízení.
Mechanické odstraňování plevele
Fyzické odstraňování plevele je řešeno mechanicky pomocí výkyvných pracovních orgánů s pneumatickým pohonem. Pracovní orgány pracují ve dvojici. Jde o nože, které mají ve spodní části tvar šípové radličky. V základní pracovní poloze jsou spodní části zahloubeny a pohybem daným jízdou stroje podřezávají vrchní vrstvu půdy, čímž odstraňují plevele i s většinou kořenové části a částečně prokypřují horní vrstvu půdy, případně narušují půdní škraloup. V okamžiku, kdy vydá řídící jednotka pokyn, že se pracovní orgány blíží k pěstované rostlině, nože se s využitím pneumatického mechanizmu rozevřou do strany. Pěstovaná rostlina zůstane v mezeře mezi noži a na rozdíl od plevele není odstraněna. V okamžiku, kdy pracovní orgán pěstovanou rostlinu mine, nože se opět s pomocí pneumatického mechanizmu vrátí do pracovní polohy.
Konkrétní porost na konkrétním pozemku
U pracovního mechanizmu lze s pomocí počítače nebo mobilního telefonu komunikujícího s jednotkou nastavit hloubku zapravení pracovních orgánů, v jaké vzdálenosti před pěstovanou rostlinou se mají nože rozevřít, jak daleko za rostlinou se mají opět sevřít a pokračovat v kultivaci. Nastavitelná je i vzdálenost, na jakou se mají nože rozevírat kolem pěstované rostliny. Základní nastavení hodnot je dáno druhem pěstovaných rostlin, stářím a charakterem porostu. Hodnoty může obsluha nastavit v závislosti na aktuálních podmínkách, ale základní nastavení je s využitím výsledků analýzy umělé inteligence připraveno pro konkrétní porost a konkrétní pozemek.
Různý počet pracovních jednotek
Plečka je řešena jako modulární s možností využít různý počet pracovních jednotek v závislosti na požadovaném pracovním záběru a rozteči řádků. Zařízení má vlastní způsob navádění do řádku, takže neklade speciální požadavky na tažný prostředek.