Půl miliardy korun na podporu energie z biomasy

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podpoří české firmy, které chtějí vyrábět energii z biomasy. V rámci aktivity OZE – biomasa MPO vyhlásilo I. výzvu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Program s alokací 500 milionů korun vznikl ve spolupráci s CZ Biom – sdružením pro energii biomasy a podpora se samozřejmě týká i zemědělských podniků. Žádosti bude možné podávat od 9. ledna 2025 do 9. ledna 2026.

„Základ budoucnosti české energetiky vidíme v jádru a rozvoji obnovitelných zdrojů. Proto se zaměřujeme i na podporu přechodu českých firem od fosilních paliv. Mezi podporované aktivity aktuální výzvy patří výstavba zdrojů tepla z biomasy, včetně kombinované výroby elektřiny a tepla, a vyvedení tepla do místa spotřeby. Díky tomu mohou být energeticky soběstačnější, sníží své náklady na provoz a zároveň přispějí k ochraně životního prostředí,“ komentoval vyhlášení I. výzvy z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. S alokací 500 milionů Kč tato výzva směřuje k posílení využití biomasy jako jednoho z klíčových nástrojů pro dekarbonizaci energetiky.

Významný program pro podnikatele

Program OP TAK 2021–2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Podporované projekty zahrnují výstavbu zdrojů tepla z biomasy a vyvedení tepla, výstavbu zdrojů kombinované výroby elektřiny a tepla (včetně tepláren s parními turbínami či ORC systémem a zplyňovacích tepláren), rozšíření výkonu u bioplynových stanic s kogenerační výrobou a vyvedení tepla ze stávajících bioplynových stanic. Míra podpory bude poskytována podle velikosti podniku a typu způsobilých výdajů od 30 % do 65 %. Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši osm milionů korun a maximálně 300 milionů korun. Zájemci o dotaci se mohou obracet také na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.

Příkladná mezirezortní spolupráce

Podporu samozřejmě mohou na základě žádosti získat i zemědělské podniky jakožto výrobci elektřiny a tepla z pevné biomasy. „Celý energetický sektor v Česku se dočkal nové příležitosti pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Výzva představuje nejen významný krok směrem k podpoře udržitelné energetiky, ale také impuls pro modernizaci technologické základny výroby energie z pevné zemědělské biomasy. Oceňujeme i příkladnou spolupráci s MPO, která umožnila program přizpůsobit potřebám celého sektoru výrobců energie, včetně sektoru zemědělství,“ řekl Vojtěch Pospíšil, vedoucí sekce výroby tepla a elektřiny z pevné biomasy ve sdružení CZ Biom, které dlouhodobě podporuje rozvoj biomasy, bioplynu a biometanu v České republice. Sdružení CZ Biom se ve spolupráci s MPO významně podílelo i na přípravě tohoto dotačního programu.

Energetická biomasa má budoucnost

Pevná biomasa zůstává i do budoucna klasickým obnovitelným zdrojem, který má z hlediska dopadu na emise skleníkových plynů neutrální bilanci. Za svůj životní cyklus rostliny akumulují oxid uhličitý z atmosféry a fixují jej do své biomasy. Následným energetickým využitím této biomasy dochází k uvolnění ekvivalentního množství uhlíku do atmosféry, které bylo rostlinou pohlceno. Tím se výrazně liší od fosilních paliv, jako je například uhlí.

Pro výrobu tepla a elektřiny jsou využívány zejména těžební zbytky ze zpracování lesních porostů. Významným zdrojem pevné biomasy pro energetiku je také zemědělství. Přednostně se bude využívat zejména odpadní a zbytková biomasa z rostlinné výroby, například sláma a seno a travní hmota z trvalých travních porostů nebo víceletých pícnin a některé nepotravinářské a speciální plodiny (například meziplodiny v rostlinném výrobě). Zdrojem energetické dřevní biomasy zůstávají také rychle rostoucí dřeviny (RRD) pěstované na zemědělské půdě.

Dotační program je impulsem pro modernizaci zemědělských bioplynových stanic pro vyvedení tepla z kogenerační jednotky. Foto Jiří Trnavský
Mezi podporované aktivity výzvy patří instalace zdrojů na výrobu tepla z biomasy (kotel na slámu s ručním přikládáním). Foto archiv Step Trutnov
Perspektivní pěstovanou energetickou biomasou zůstávají také rychle rostoucí dřeviny (zimní sklizeň topolů). Foto Jiří Trnavský
uvodni
Silné a odolné rostliny s pomocí biostimulantu
Udržitelnost je v současné době často skloňovaným termínem. Výrobci hledají nové cesty s ohledem na životní...
krávy čestr
Skleníkové plyny produkované přežvýkavci jsou odlišné
Pochopit vše o původu a osudu uhlíku v metanu (CH4), který produkují přežvýkavci, je velmi důležité....
Výběr z příspěvků