Podle zpráv FAO a OSN bude potřeba asi o 50–60 % více potravin, aby bylo možné uživit nárůst populace, který se odhaduje na 10 miliard do roku 2050. FAO zdůrazňuje významnou roli inteligentního zemědělství jako účinného způsobu pro uspokojení vyšší poptávky po potravinách pro budoucí obyvatelstvo.
Chytrý chov prasat využívá informační a komunikační technologie, které jsou založeny na datech a generování cílových dat internetovými systémy. V chytrém chovu lze všechny parametry monitorovat, zpracovávat nebo řídit pomocí softwarové aplikace a programovatelných inteligentních počítačů.
V současnosti se chovy prasat rychle mění. Zaměřují se na rozvoj infrastruktury a technologií pro monitorování, krmení, zdraví, welfare a produkční výkonnost prasat. Objevuje se technologie internetu věcí (IoT) založená na bezdrátových senzorových sítích. Technologie IoT může poskytovat přesná data například o příjmu krmiva, vody, tělesné hmotnosti, nemoci, pohybu, chování, vylučování trusu, očkování, lékařském ošetření, směru větru, srážkách, větrání atd. Předmětem vědecké pozornosti je také použití biosenzorů pro obrazy, zvuky, pohyby a životní funkce prasat.
Kromě technologického pokroku v oblasti chovu a krmení věnují farmáři velkou pozornost životnímu prostředí. Ze všech parametrů jsou pro zdraví prasat rozhodující teplota, vlhkost, koncentrace CO2 a NH3.
Moderní monitorovací technologie mohou poskytnout vědecké řízení farmy a informace související s podnikáním a marketingem. Monitorování farmy založené na technologii IoT je pohodlné a náklady na aktualizaci a údržbu jsou relativně nízké.