Odolnost jako důležitý faktor

Systematické zkoušení odolnosti materiálů a odrůd je předpokladem pro výběr nových zdrojů rezistence pro šlechtění i jako prevence proti škodám, které způsobují houbové choroby při pěstování plodin. Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., se odborníci zabývají celou řadou pokusů zaměřených na odolnost materiálů vůči chorobám. Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D., dlouhodobě hodnotí rezistenci odrůd jarní i ozimé pšenice ke rzi plevové, rzi pšeničné a rzi travní v polních infekčních pokusech. Účelem těchto pokusů je získání informací o odolnosti odrůd ke rzem a jejich aktuálnímu rasovému spektru, které se v současné době vyskytuje v České republice i v celé Evropě.

Populace rzí na pšenici je v současné době velmi dynamická. Jak uvádí Mgr. Hanzalová, ve vegetační sezóně 2024 se nejen na ozimých, ale i na jarních odrůdách projevily silné výskyty rzi plevové. Vyšší teploty během zimy a následný vývoj počasí během jara vytvořily vhodné podmínky pro její přezimování a šíření. Epidemii napomohlo rozšíření nových ras z genetické skupiny PstS10, popsané názvy Amboise a Benchmark. V menší míře se v populaci vyskytují i rasy Warrior a Warrior (-), které způsobily epidemii rzi plevové v Evropě v letech 2013–2016. V souvislosti s rozšířením nových ras došlo ke skokové změně úrovně odolnosti některých odrůd ozimé pšenice (Asory, Campesino, Frisky, Genius, LG Dita, LG Mocca, LG Mondial, Mercedes, RGT Sacramento a RGT Telemark). Změny rasového spektra jsou zřejmé i u jarní pšenice, kdy průměrné hodnocení odolnosti odrůd ke rzi plevové bylo v roce 2022 6,8, v letech 2023 a 2024 již viditelně nižší – 5,6 (bodové hodnocení 9–1, 1 – náchylná, 9 – odolná).

Příznivá podle Mgr. Hanzalové byla vegetační sezóna i pro rozvoj rzi pšeničné. K výskytům patogenu došlo v červnu a napadení kulminovalo na přelomu června a července. Vzhledem k silnému napadení rzí plevovou a opakovaným vysokým teplotám však docházelo v postižených porostech k rychlejšímu zasychání listů, a tedy ke zpomalení šíření rzi pšeničné. V porostech silně napadených rzí plevovou se již rez pšeničná, ale i další listové choroby prosazovaly velmi těžko.

Pozornost je podle Mgr. Hanzalové nutné věnovat i rzi travní. Její epidemické výskyty se sice dlouhodobě neobjevují, ale mírné zimy mohou ovlivnit schopnost přezimování tohoto patogenu v našich podmínkách a jejímu následnému šíření v jarním období.

Pěstitelé mohou proti rzem používat celé spektrum fungicidů, základem ochrany je ale pěstování odrůd s geneticky podmíněnou rezistencí. Z polních infekčních pokusů VÚRV, v. v. i., kde jsou kontinuálně zkoušeny odrůdy poskytnuté Ústředním kontrolním a zkušebním stavem zemědělským, získává Mgr. Hanzalová každoročně aktualizované výsledky hodnocení. Pěstitelsky nejvýhodnější jsou podle ní odrůdy s kombinovanou rezistencí ke komplexu rzí, ale i dalších chorob houbového původu, např. listových skvrnitostí, fuzarióz klasu nebo padlí travního. U jarní pšenice nesou podle aktuálních výsledků (2022–2024) kombinovanou rezistenci ke rzem odrůdy Cindy, Kitri, KWS Carusum a Laskarina. Z portfolia ozimé pšenice měly kombinovanou rezistenci ke rzi pšeničné, plevové a travní odrůdy Skif, LG Lunaris, LG Dita, LG Mondial, KWS Espinum, Song, RGT Essence a Pirueta.

Rzi, ale i další houbové choroby je vodné mít pod kontrolou. Pokud se rozšíří, mohou mít významný vliv na výnos Foto Barbora Venclová
Cílem každého pěstitele jsou zdravé porosty Foto Barbora Venclová
_MG_0194
Nový projekt uhlíkového zemědělství
Jednou z možností, jak přispět k trvalé udržitelnosti zemědělství, je tzv. Carbon Farming. Je založen...
tuz4f1
V USA investují do ochranných opatření v zemědělství
Americké ministerstvo zemědělství (USDA) poskytne od letošního roku zemědělským producentům a vlastníkům...
Výběr z příspěvků