Jednalo se již o několikátý ročník takového setkání. Jeho partnery byly společnosti Agromex a CleverFarm. Summit nabídl panelové diskuse, ve kterých se vhodnou cestou spojily nezávislé názory předních zemědělců, menších farmářů, mechanizátorů, agronomů a dalších specialistů z oboru.
Vyhodnocení bilance živin
Velmi významný podíl na aktivitách společnosti CleverFarm zaujímá monitorování úrovně zásobenosti pozemků živinami. V rámci vyhodnocení bilance živin specialisté pracují s metodikou normativů. Pro jednotlivé pozemky vyhodnocují přísun živin a jejich odběr v rámci výnosů. Co se týká dusíku, v loňském roce byla zásoba 80 až 120 kg dostupného dusíku v půdě. Letos je situace jiná, zásoba dostupného dusíku je velmi nízká: 10 až 30 kg na hektar. V rámci precizního zemědělství lze dobře zohlednit stav dusíku v půdě a reflektovat dosažený výnos.
U fosforu a draslíku je bilance závislá na tom, jaká je zásobenost těchto prvků na pozemcích. Některé farmy provádějí dohnojování fosforem na bilanční úroveň, aby se deficit neprohluboval.
Lepší úroveň využití dodaných živin
Poté Adam Zlotý zobrazil snímky dvou porostů ozimé řepky, kde první byl hnojený v režimu precizního zemědělství a druhý klasicky uniformně. V prvním případě byl výnos vyšší, na výnos se spotřebovaly všechny dodané živiny. Na konvenčním pozemku byl dosažený výnos nižší a určité množství hnojiva se ve výnos nepřetvořilo. Dusík zůstal částečně nevyužitý.
V podnicích, na kterých provádí pracovníci CleverFarm měření bilance živin, připravují pak na závěr sezóny tabulku, kde jsou přehledným způsobem shrnuta zjištěná data. Se zákazníky se potom baví o tom, jaké jsou zásoby živin v půdě dle laboratorních výsledků a snaží se docílit co nejlepší bilance živin. Cílem je zvýšení výnosů, dosažení úspor a samozřejmě i omezení dopadů produkčního zemědělství na ekosystém.