Výroba biometanu má v Česku dobrou perspektivu

Biometan je plyn v kvalitě zemního plynu, získávaný vyčištěním bioplynu. Může být obecně využíván k výrobě tepla a elektřiny, případně jako perspektivní biopalivo v dopravě. Česká republika se v této oblasti již nyní aktivně angažuje, přičemž produkce biometanu zde může do roku 2030 pokrýt až 10 % spotřeby zemního plynu. Významnou roli v tom mohou mít stávající i nové zemědělské bioplynové stanice, vybavené příslušnou technologií.

Ve spolupráci sdružení CZ Biom s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) proběhla v polovině října na VŠCHT na téma bioplynu konference specialistů. Kromě informací o výborných výsledcích našeho výzkumu v oblasti produkce biometanu zde také zaznělo, že Evropská unie do roku 2030 plánuje vyrábět 35 miliard m³ tohoto obnovitelného plynu, což by mělo pokrýt více než 10 % jeho současné spotřeby. A diskutuje se navýšení až na 44 mld. m³ a do roku 2050 by tento objem mohl stoupnout až na 165 miliard m³.

Česko má k výrobě biometanu předpoklady

Česko je podle odborníků na výrobu biometanu technicky a infrastrukturně dobře připraveno, a to zejména v rezortu zemědělství. Podmínky ze strany státu však nejsou nastaveny dostatečně motivačně a v ČR je zatím v provozu jen deset biometanových stanic. Devět z nich ale již dodává biometan i přímo vtláčením do plynárenské sítě.

“Česká republika má výbornou startovací pozici, máme hustou plynárenskou síť a velký počet zemědělských bioplynových stanic, které se dají na biometan přestavět. V ČR působí také řada firem, které se věnují plynárenství, nebo se specializují přímo na čištění biometanu. K dnešnímu dni máme v ČR deset biometanových zařízení. Celková roční výroba těchto zařízení by mohla tvořit asi 17,7 mil. Nm³ (0,017 mld. Nm³) biometanu, problémem je ale nefunkční podpora a nedostatečné tržní mechanismy. Proto se výroba nyní ocitá na méně než 50 % instalované kapacity,” řekl k tomu Jan Habart, předseda sdružení CZ Biom a dodal: “Evropští lídři ve výrobě biometanu, jako jsou Německo, Velká Británie, Francie, Dánsko a Švédsko, již dnes míří na evropský cíl zvýšit produkci biometanu do roku 2030 až na 44 miliard m³.“ Současní provozovatelé našich zemědělských bioplynových stanic však naopak zažívají neustálé změny pravidel provozu a podpory. Přitom právě tato skupina je potenciálně největším investorem do zařízení na úpravu bioplynu na biometan.

Zvýšit poptávku a zajistit větší podporu

Kromě vytvoření stabilitních podmínek na zdrojové straně biometanu je však třeba zvýšit i poptávku na straně spotřebitelů. Počet osobních aut s pohonem CNG se již zvedat nebude, protože tyto vozy chybí v autosalonech všech značek, kvůli legislativní chybě na úrovni EU, a to ve výpočtu bilancí emisí výrobních flotil. Další nárůst spotřeby tedy leží na bedrech středně těžké a těžké dopravy hlavně v podobě LNG. Nemalou měrou ke spotřebě přispívají autobusy veřejné dopravy jezdící stále ještě často na CNG.

Zajímavým segmentem pro rozvoj CNG/LNG je právě zemědělství, které má k bioplynu a tím pádem i k biometanu zatím nejblíže. Zde však stejně jako v osobní dopravě chybí, až na pár výjimek, dostatečná nabídka zemědělské techniky disponující tímto pohonem.

Celková spotřeba zemního plynu v dopravě se pohybuje kolem 100 mil m3 ročně. To však není dostatečné pro uplatnění kvóty podílu pokročilého biometanu na vybraných pohonných hmotách v roce 2030, kdy bude zapotřebí přibližně 160 mil m3. Bez zvýšení spotřeby plynu v dopravě tedy ani fyzicky nebude možné splnit požadavek na pokrytí podílu paliv pokročilým biometanem.

Adam Moravec, vedoucí bioplynové sekce CZ Biom, k tomu řekl: “Česká republika pracuje na rozvoji biometanu a modernizaci systému jeho podpory. Poslanecká sněmovna nyní projednává zavedení aukcí, které jsou efektivním nástrojem využívaným v biometanově vyspělých státech. Aukce by měly zajistit konkureceschopnost a transparentnost na celém trhu s obnovitelnými zdroji energie. Přechod na novou formu podpory však má úskalí například v prodlevě výstavby projektů. Také nám chybí aktivační nařízení vlády pro rozvoj OZE a tím pádem i vypsání podpory pro nové projekty v posledním roce stávajícího systému podpory.”

 

Bioplynová stanice ZD Herálec u Humpolce produkuje biometan využívaný pro pohon bioCNG autobusů jihlavského dopravního podniku. Foto Ondřej Malinovský
První zemědělská výrobna biometanu v ČR zahájila provoz v roce 2022 v Litomyšli. Foto archiv CZ Biom
Zemědělství je významným segmentem i pro uplatnění pohonů na CNG/LNG (CNG traktor při drcení a řádkování kukuřičné slámy). Foto Adam Moravec
Firma EnviTec Service nabízi kontejnerové zařízení EnviThan na úpravu bioplynu na biometan. Foto Jiří Trnavský
Energie biomasy slouží i pro zemědělství
Na brněnském výstavišti se počátkem dubna souběžně konaly tři veletrhy – Techagro, Silva Regina a Biomasa....
cla3
Silný a zároveň autonomní traktor
O plně autonomních traktorech již nějaký čas píšeme jako o strojích z blízké budoucnosti. Faktem je,...
Výběr z příspěvků