
Zajímavé zařízení vyvinuli odborníci z Výzkumného ústavu zemědělské techniky, který je od 1. ledna 2025 součástí CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.) jako Odbor zemědělské techniky. Na jeho vývoji spolupracovali s Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod. Vývoj tohoto zařízení finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství.
Systém je primárně vyvinut pro efektivní manipulaci s kapkovacími hadicemi používanými při pěstování širokořádkových plodin, zejména brambor. Unikátní technické řešení umožňuje díky nastavitelné výšce pracovních nástrojů přesné a rychlé zapravování hadic do optimální hloubky i pod povrch hrůbků přímo nad hlízy. To zajišťuje rovnoměrnou distribuci vody a minimalizuje její ztráty. Součástí zařízení je také mechanismus pro vyjímání hadic z půdy a jejich opětovné navíjení na zásobní cívku. Tento systém je vybaven důmyslnou regulací, která automaticky přizpůsobuje navíjení pojezdové rychlosti a množství hadice na cívce. Díky tomu je proces nejen efektivní, ale i šetrný k hadicím, což zvyšuje jejich životnost a snižuje provozní náklady zemědělců.
Spolupráce s průmyslovým partnerem
Zásadní posun v uplatnění a dostupnosti této technologie pro zemědělce přineslo spojení výzkumníků s firmou N.O.P.O.Z.M. s. r. o. Ta v roce 2020 podepsala licenční smlouvu a v současnosti je jediným výrobním podnikem v České republice, který nabízí pěstitelům zeleniny toto kompletní strojové vybavení vlastní konstrukce pro manipulaci s kapkovou závlahou. Ta cíleně dávkuje vodu přímo ke kořenům rostlin, což je zásadní předností v podmínkách měnícího se klimatu a častějšího výskytu sucha.
Ve spolupráci s N.O.P.O.Z.M. i nadále pokračuje intenzivní vývoj a testování prototypů, které umožňují přizpůsobit stroje konkrétním potřebám zemědělců. Dosud bylo vyrobeno a testováno několik variant, například zařízení pro aplikaci hadic do středové brázdy brambor se záběrem dvou řádků a možností rozšíření až na tři řádky nebo mechanismus pro pokládku hadic do vrcholu hrůbků, který je vybavený formovačem hrůbků a uzpůsobený pro tvorbu důlků ve středové brázdě. Testy rovněž prošel prototyp na cibuli, který umožňuje efektivně vyjmout a navinout hadice zpět na cívku z šesti řádků současně a ze dvou řádků i v obtížných podmínkách, například na zhutněných, jílovitých nebo mokrých půdách. Zkoušky proběhly i při sklizni salátu.
Význam pro zemědělství
Toto závlahové řešení, chráněné českým patentem, představuje významný krok k modernizaci a zvýšení efektivity zemědělské výroby. Přináší snížení pracnosti a nákladovosti zavlažování, podporuje udržitelné hospodaření s vodními zdroji a přispívá k vyšším výnosům plodin.